Šrifto dydis:
2017-09-26

Kompensaciją už šildymą gyventojai galės pasiskaičiuoti patysRubrikose: Namai

SADM socialine parama sildymas_01

 

Šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje buvo pristatytas pasikeitęs būsto šildymo išlaidų kompensavimo teisinis reguliavimas ir Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuoklė, kuria gyventojai gali patys preliminariai susiskaičiuoti galimą būsto šildymo kompensacijos dydį. Skaičiuoklę galima rasti www.spis.lt ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapiuose.

 

Primename, kad nuo š. m. birželio 1 dienos įsigaliojo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimas, numatantis, kad nepasiturintiems gyventojams šildymo sezono metu bus kompensuojama didesnė būsto šildymo išlaidų dalis, viršijanti 10 proc.  skirtumo tarp šeimos (asmens) pajamų ir valstybės remiamų pajamų šeimai (asmeniui) dydžio (anksčiau buvo kompensuojama išlaidų dalis, kuri viršijo 20 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir valstybės remiamų pajamų).

 

Numatoma, kad dėl to išaugs teisę į būsto šildymo išlaidų kompensavimą turinčių gyventojų skaičius. Prognozuojama, kad 2017 m. būsto šildymo išlaidų kompensaciją gaus apie 181 tūkst. asmenų (2016 m. gavo apie 115 tūkst. asmenų).

 

Išlaidos kompensacijoms mokėti sudarys apie 27,4 mln. Eur. Tai yra 14,5 mln. Eur daugiau nei praėjusį šildymo sezoną.

 

„Artėjant šildymo sezonui, kiekviena šeima į savo išlaidų sąrašą įtraukia šildymo kaštų eilutę. Dabar pasitelkdamas Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS) esančią Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuoklę kiekvienas šilumos vartotojas gali įvertinti, kokios kompensacijos jis gali tikėtis“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

 

Pasak jo, dėl kompensacijų gyventojai gali kreiptis ne tik į deklaruotos gyvenamosios vietos arba kur nuomojamas būstas savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, bet ir elektroniniu būdu pateikti prašymą-paraišką būsto šildymo išlaidų kompensacijai gauti. „Tikimės, kad atsiradus šiai galimybei savivaldybėse sumažės besikreipiančiųjų eilės, be to, tai didelė pagalba tiems, kuriems dėl sveikatos, užimtumo ar kitų priežasčių sudėtinga atvykti užpildyti prašymą-paraišką, – pažymi viceministras E. Bingelis.

 

Pagrindiniai rodikliai, kuriuos reikia suvesti į skaičiuokles: šeimos narių skaičių, vidutines 3 mėnesių pajamas, o  skaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensacijos preliminarų dydį – būsto plotą, būste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičių, išlaidas, tenkančios būsto šildymui apmokėti.

Svetainėse spis. lt (Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje) ir socmin.lt  (ministerijos) galima rasti reklaminę juostą (banerį), su skaičiuokle bei įgarsinta vaizdo konsultacija – instrukcija, palengvinančia prašymo pildymą.

 

Paminėtina, kad būsto šildymo išlaidų kompensacijos gali kreiptis ir būstą nuomojantys gyventojai, kurie yra sudarę būsto nuomos sutartį ir ją įregistravę viešajame registre.

Pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą gyventojams kompensuojamos būsto šildymo, geriamojo ir karšto vandens išlaidos.

 

Šiuo metu daugiausia būsto šildymo išlaidų kompensacijų gavėjų yra Akmenės rajono, Visagino, Alytaus miesto, Druskininkų, Anykščių rajono ir Kalvarijų savivaldybėse.

 

Apskaičiuojant  būsto šildymo išlaidų kompensaciją, iš šeimos (asmens) gaunamų pajamų (,,į rankas“) per mėnesį atimamas valstybės remiamų pajamų dydis, padaugintas iš šeimos narių skaičiaus. Šiuo metu valstybės remiamos pajamos (VRP) yra 102 Eur.

 

Pavyzdžiai – būsto šildymo išlaidų kompensacijų apskaičiavimas

2016–2017 metų vidutinė statistinė šilumos kaina Lietuvoje – būsto 1 kv. m šildymo kaina yra 1,19 Eur (9 % PVM).

Kompensacijai apskaičiuoti taikomi būsto naudingojo ploto normatyvai: 50 kvadratinių metrų – vienam gyvenančiam asmeniui; 38 kvadratiniai metrai pirmam šeimos nariui; 12 kvadratinių metrų antram šeimos nariui; 10 kvadratinių metrų trečiam ir kiekvienam paskesniam bendrai gyvenančiam asmeniui.

1. Pavyzdys

4 asmenų šeima – abu dirbantys tėvai augina 2 vaikus (darbo užmokestis –MMA).

Šeimos pajamos per mėnesį – 625,60 Eur

Buto plotas 65 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 70 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 65 kv. m.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 65 kv.m x 1,19 Eur/ kv. m = 77,35 Eur. 

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(625,60 – 408 Eur) x 0,10 proc. = 21,76 Eur

Šeima už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 21,76 Eur.

Likusi būsto šildymo išlaidų dalis už normatyvinį būsto plotą bus kompensuojama:

(77,35 – 21,76) = 55,59 Eur (kompensacija).  

 

2. Pavyzdys

2 asmenų šeima – dirbanti mama viena augina 1 vaiką (darbo užmokestis –MMA).

Šeimos pajamos per mėnesį 345,80 Eur (DU) + 15,20 Eur išmoka vaikui = 361 Eur.

Buto plotas 40 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 50 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 40 kv. m.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 40 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 47,60 Eur.

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(361 – 204 Eur) x 0,10 proc. = 15,70 Eur. 

Šeima už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 15,70 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už visą jų turimą būstą bus kompensuojama:

(47,60 – 15,70) = 31,90 Eur (kompensacija)

 

3. Pavyzdys

Vienas gyvenantis  nedirbantis neįgalus asmuo, netekęs 85 proc. darbingumo (neįgaliojo vežimėlyje, negalia iš vaikystės, gauna pagalbos (priežiūros) tikslinę kompensaciją 112 Eur, kuri skiriant kompensacijas neįskaitoma).

Asmens pajamos per mėnesį – 224 Eur (šalpos neįgalumo pensija).

Buto plotas 30 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas vienam gyvenančiam asmeniui – 50 kv. m, todėl kompensacija skiriama už visą turimą būsto plotą, t. y. už 30 kv. m.

Už būsto šildymą asmeniui reikėtų mokėti: 30 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 35,70 Eur.

10 proc. skirtumo tarp asmens pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(224 – 102 Eur) x 0,10 proc. = 12,20 Eur .

Asmuo už būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 12,20 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už visą jo turimą būstą bus kompensuojama:

(35,70 – 12,20) = 23,50 Eur (kompensacija).

 

4. Pavyzdys

2 pensinio amžiaus asmenų šeima.

Šeimos pajamos per mėnesį (vidutinė senatvės pensija) ­ – 575,60 Eur.

Buto plotas 60 kv. m.

Būsto naudingojo ploto normatyvas šeimai – 50 kv. m, kompensacija skiriama už 50 kv. m, už 10 kv. m šeima turės susimokėti pati.

Už būsto šildymą šeimai reikėtų mokėti: 50 kv. m x 1,19 Eur/ kv. m = 59,50 Eur.

10 proc. skirtumo tarp šeimos pajamų ir VRP dydžio sudaro:

(575,60 – 204 Eur) x 0,10 proc. = 37,16 Eur .

Šeima už 50 m2 būsto šildymą turi mokėti ne daugiau kaip 37,16 Eur.

Likusi busto šildymo išlaidų dalis už normatyvinį būsto plotą bus kompensuojama:

(59,50-37,16) = 22,34 Eur (kompensacija).

 

 

Myliu Silute

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Pasiūlyta nauja rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą sistema Pasiūlyta nauja rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą sistema (1)

  Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyrius pateikė pasiūlymus dėl rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą  mokėjimo dydžių bei jų » Daugiau

Šildymo sezono pradžia – jau kitą savaitę Šildymo sezono pradžia – jau kitą savaitę 

  Šilutės r. savivaldybė informuoja, kad šildymo sezonas  Šilutės rajono savivaldybėje  bus pradėtas 2019 m. spalio 7 d.   » Daugiau

Kaip nustatyti būsto kainą? Kaip nustatyti būsto kainą? 

  Nusprendėte parduoti būstą, bet nežinote jo tikslios vertės? Tai tinkamai atlikti gali tik profesionalai, tokie kaip www.vertintojas.lt tačiau » Daugiau

Prezidentė apdovanojo daugiavaikę mamą Oną Venckienę Prezidentė apdovanojo daugiavaikę mamą Oną Venckienę 

  Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė artėjančios Motinos dienos proga pasveikino daugiavaikes motinas ir įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ » Daugiau

Atliekų išvežimas: kur kreiptis dėl šios paslaugos teikimo? Atliekų išvežimas: kur kreiptis dėl šios paslaugos teikimo? 

  Atliekų rūšiavimas – kiekvieno mūsų pareiga. Šiandien galime pasidžiaugti, kad žmonės tampa sąmoningesni,  pradeda labiau domėtis aplinkos apsaugojimo » Daugiau

Skelbiama šildymo sezono pabaiga Skelbiama šildymo sezono pabaiga 

  Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius įsakymu Nr. A1-380 nustatė šildymo sezono pabaigą nuo 2019 m. balandžio 23 d.   » Daugiau

Patarimai: kaip išsirinkti boilerį? Patarimai: kaip išsirinkti boilerį? 

  Karštas vanduo – ypač svarbus kasdieninėje rutinoje. Jis yra reikalingas bene visur: plaunant indus, prausiantis ar jį naudojant » Daugiau

Ventiliatoriai ir karštos lietuviškos vasaros. Ar tai yra geras pasirinkimas? Ventiliatoriai ir karštos lietuviškos vasaros. Ar tai yra geras pasirinkimas? 

  2018-ųjų vasara nustebino savo karščiu. Daugelis žmonių teigė, kad ją išgyventi be ventiliatoriaus būtų buvę labai sunku. Kol vieni mėgavosi šios » Daugiau

Ventiliacija – paprasčiausias ir efektingiausias pelėsio naikinimo būdas Ventiliacija – paprasčiausias ir efektingiausias pelėsio naikinimo būdas 

  Senos statybos namuose pelėsio problema yra žinoma daugeliui. Problema, kad žmonės jį naikinti bando pirkdami brangius valiklius, investuodami didelius pinigus į chemikalus, kurie » Daugiau

Provanso stilius pajūryje: romantikos pliūpsnis interjerui Provanso stilius pajūryje: romantikos pliūpsnis interjerui 

  Vertinant interjero tendencijas, pirkėjų įpročius, šiandien lietuviams itin artimas atrodo romantiškasis Provanso stilius. Šiam stiliui būdingi antikvariniai baldai, » Daugiau

Medea klinika
Adida papildai sportui
Medea klinika

Naujienų paieška pagal datą
2020 m. sausio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031