Šrifto dydis:
2015-06-25

Malta – šalis ant rytų ir vakarų slenksčio


Autorius: Violeta Astrauskienė, Švėkšna
Rubrikose: Kelionės  Žymos:

 

Nuotraukos Violetos Astrauskienės

 

Mėgstu keliauti, pamatyti, patirti kažką naujo. Išnaudodama progą, kiekvieną kartą stengiuosi nuvykti vis į kitą šalį, kad galėčiau pažinti kultūrą, gyvenimo būdą, paragauti vietinio tradicinio maisto ir taip praplėsti akiratį. Šį kartą pasirinkau Viduržemio jūros perlu vadinamą salą – Maltą. Vis dar gyvendama patirtų įspūdžių nuotaikomis noriu pasidalinti ir su skaitytojais. Kas ta Malta, ką ten galima pamatyti ir patirti?

 

Dar oro uoste, tik išlipus iš lėktuvo, pajunti tiesiog ore tvyrančią ramybę – niekas niekur neskuba. Iš pradžių tai kiek sutrikdo, tačiau už dienos imi suprasti, jog čia tiesiog nėra kur skubėti. Visą šalį gali apkeliauti per dieną, atstumai tarp miestų – minimalūs, o tolimiausias taškas autobusu pasiekiamas truputį daugiau nei per valandą. Tikima, kad Malta – išlikusi pradingusios Atlantidos dalis. Sala vadinama istorijos lopšiu, joje priskaičiuojama keli šimtai istorinių paminklų, o šventyklų liekanos, senesnės už Stounhendžą ir Egipto piramides, gniaužia kvapą.

 

Šalies vizitinė kortelė

 

Valstybę sudaro trys pagrindinės salos: Malta (246 km2), Gozas (67 km2) ir Kominas (2,7 km2), taip pat jai priklauso keletas negyvenamų salų. Visas valstybės plotas – 316 km2. Gyvena daugiau kaip 400 tūkst. gyventojų, turinčių savo prezidentą ir parlamentą. Labai religinga šalis, kurioje priskaičiuojama apie pusketvirto šimto katalikų bažnyčių. Nuostabių bažnyčių! Etninę grupę sudarantys maltiečiai – senovės kartaginiečių ir finikiečių palikuonys, sumišę su atvykėliais iš Sicilijos ir Graikijos. Maltiečių kalba priklauso arabų kalbų grupei, tačiau šalyje nesudėtinga susikalbėti anglų kalba, mat Maltoje yra dvi oficialios kalbos – maltiečių ir anglų. Be to, nemaža dalis gyventojų moka ir italų kalbą, kadangi ši kalba buvo oficiali šalies kalba iki tarpukario. Arabų kilmės maltiečių kalba liko iš tų istorinių laikų, kai Malta buvo okupuota arabų.

 

Beveik 200 m. buvusi Didžiosios Britanijos kolonija, nepriklausoma valstybe tapo palyginti neseniai – 1964 metais. Nuo 2004 m. yra ES narė, valiuta – euras. Maltoje tiek valstybinėse, tiek katalikiškose mokyklose nuo pirmos iki dešimtos klasės berniukai ir mergaitės mokomi atskirai. Išimtis yra tik keliose privačiose mokyklose. Pagrindiniai šalies svečiai – britai, vokiečiai ir italai. Malta laikoma viena iš saugiausių valstybių visame pasaulyje.

 

Kultūrų kryžkelė

 

Malta pačioje Viduržemio jūros širdyje, nuo senų laikų buvo civilizacijų katilas, kuriame savo įtaką stengėsi įtvirtinti ir plėsti įvairios tautos. Saloje šeimininkavo finikiečiai, romėnai, arabai, normandai, ispanai. XVI a. įsiviešpatavo šv. Jono riterių ordinas. Paskui sala tapo Britų imperijos dalimi. Todėl neatsitiktinai Maltoje gausu istorinių paminklų, prieš tūkstančius metų pastatytų šventyklų, muziejų ir bažnyčių. Istorija ir dabartis Maltoje nepaprastai persipynusios.

 

Maltai pavadinimą davė finikiečiai, pavadindami salą Malat „saugus uostas“. Nedidelės salų šalies istorija išties paini ir pilna netikėtų pokyčių, mat čia visuomet kirtosi aplinkinių stipresnių šalių interesai.

 

Važinėjant po salą, stebina mažyčiai sausi ir uolėti dirbamos žemės lopinėliai, kuriuose maltiečiai augina plačialapius kaktusus, iš kurių gamina likerį, bulves, pomidorus, vynuoges, braškes. Populiaru auginti triušius, specialiai paruošta triušiena – nacionalinis salos patiekalas, o vandens fermose – tunus, auginamų saloje galvijų neteko matyti.

 

Salos pakrantėse iki šių dienų driekiasi druskų laukai, kuriuose išgaunama jūros druska. Druskų laukai – tai seklių pakrančių uolose iškirstos talpyklos, kuriose renkasi jūros vanduo. Vandenį po truputį garina saulė, palikdama tik baltas liekanas, kurios vėliau surenkamos ir apdorojamos. Ši druskos išgavimo technologija praktiškai yra nedaug pakitusi nuo romėnų laikų.

 

Nežinia, ar tai Maltos ordino dėka, bet šiame religingame krašte pilna altorėlių su švč. Mergelės Marijos paveikslėliais ir lipdinių prie dažno namo durų. Kiekvienas miestelis Maltoje turi savo religinį globėją ir savo religinę šventę.

 

Tai, ką būtina pamatyti

 

Po Maltą patogu keliauti viešuoju transportu – autobusais. Pagrindinė stotis yra sostinėje Valetoje. Maršrutai aiškiai sužymėti, todėl keliauti paprasta. 2 val. bilietas kainuoja 1,30 EUR, dienos bilietas – 1,50 EUR (negalioja naktiniuose autobusuose), 7 d. – 6,5 EUR. Važiuojant autobusu svarbu nepamiršti pranešti vairuotojui, kad reikia sustoti. Tai daroma taip: autobuse esantis keleivis paspaudžia stop mygtuką, įtaisytą prie kiekvienos sėdynės, o stotelėje – pakelia ranką. Tada autobusas sustoja.

 

Keliaujant viešuoju transportu galima apžiūrėti beveik visas lankytinas vietas – tam nebūtina rinktis brangiai kainuojančią ekskursiją. Viešasis transportas retai kada vėluoja, tačiau yra labai užpildytas, tad norint vykti ne iš stoties, yra galimybė, kad vairuotojas neleis įlipti į autobusą. Dar viena keliavimo galimybė – specialus („Hop On, Hop Off“) dviaukštis atviru stogu autobusas su audiogidu, pasirinkant vieną iš septynių kalbų.

 

Pasirinkus abu – raudoną Pietinį („South Tour“) ir mėlyną Šiaurinį („North Tour“) turus, per dieną apvažiuojama ir apžiūrima visa sala. Autobusai kursuoja kas pusvalandį, sustodami tam tikrose stotelėse, kuriose galima išlipti, pasivaikščioti, apžiūrėti lankytinus objektus, o įlipus į autobusą vėl, su tuo pačiu bilietu, tęsti kelionę.

 

Vieną dieną privalu skirti sostinei Valetai – šachmatų lentos principu suprojektuotam miestui. Ne be reikalo šis miestas paskelbtas 2018 metų Europos kultūros sostine, kuriame kultūros ir istorinių objektų daugiau nei galima įsivaizduoti. Valetoje galima aplankyti gynybinius bokštus, karo muziejų, Karmelitų bažnyčią, aštuonias įspūdingai atrodančios šventoves, aukštutinius miesto sodus, nuo kurių atsiveria nuostabus vaizdas į uostą ir priešingoje pusėje esančius tris miniatiūrinius miestus.

 

Nors valandą kitą būtina paklaidžioti itin siauromis, tyliomis Mdinos gatvelėmis – senojoje Maltos sostinėje, dažnai vadinamai tyliuoju miestu, apjuostu kelių metrų gynybine siena. Gyvenimo tempas šiame mieste ypač lėtas, čia nevažinėja automobiliai, nėra miesto šurmuliui įprasto triukšmo.

 

Salos pietvakariuose esantis nedidukas žvejų miestelis Marsašlokas – sunkiai ištariamu pavadinimu Marsaxlokk, garsus savo sekmadienio žuvų turgumi prieplaukoje. Miestelio simbolis – spalvingi žvejų laiveliai, neprišvartuoti prie krantinės, bet išmėtyti jūroje kiek toliau nuo kranto.

 

Akį traukia, norisi stabtelėti Mosta mieste ir pasigėrėti Romos katalikų Dievo Motinos bažnyčia, kitaip dar vadinama „Mosta Dome“, pastatyta XIX a., ankstesnės bažnyčios vietoje. Tai apskritimo formos statinys, uždengtas kupolu. Bažnyčios kupolas yra vienas iš didžiausių pasaulyje – skersmuo siekia 37,2 m, o sienos storis – beveik 9 metrai. Statinio architektas prancūzas George Grognet de Vasse, tuo metu gyvenęs Mosta mieste. Bažnyčia pastatyta vietinių gyventojų rankomis. Prireikė net 27 metų kol šis architektūrinis šedevras buvo užbaigtas. Oficialiai bažnyčia pašventinta 1871 m. spalio 15 d. Bažnyčia garsi ne tik kupolu, bet ir savo istorija. Per II pasaulinį karą, pro bažnyčios stogą – kupolą, buvo įmesta bomba, kai tuo tarpu bažnyčia buvo pilna besimeldžiančiųjų. Tačiau niekas nežuvo, bomba nesprogo. Tikima, kad Mosta bažnyčia turi ypatingą Dievo Motinos apsaugą, o nesprogusią bombą galima pamatyti eksponuojamą vienoje iš bažnyčios patalpų.

 

Būnant Maltoje, vieną dieną privalu paskirti Gozo salai – nepaprasto grožio vietai, su žymiuoju „Žydruoju langu“, uolos dariniu, primenančiu langą į jūrą. Virš šio gamtos suformuoto „lango“ gulinti uola lygi tarsi stalo paviršius. Arkos aukštis – daugiau nei 22 metrai. Ši vietovė populiari nardytojų tarpe. Deja, arką sudaranti uola po truputį trupa ir manoma, jog po keliolikos metų jos gali tiesiog nebelikti. „Žydrasis langas“ yra viena labiausiai fotografuojamų Maltos įžymybių. Pasigėrėti Žydrąja lagūna, pačiame salos centre įsikūrusia Viktorija, dar vadinama Rabatu – pagrindiniu Gozo miestu. Praktiškai, iš bet kurios salos vietos matosi Viktorijos viduramžių citadelė, iškilusi ant kalvos. Ir atvirkščiai, nuo citadelės sienų atsiveria visos salos panorama. Viktorijos vardas miestui suteiktas tik XIX a. pab. Anglijos karalienės Viktorijos garbei.

 

Piligrimų traukos vieta žymiausia Gozo salos šventykla – Ta Pinu. Pasakojama, jog bazilikos vietoje stovėjusi apšiurusi koplytėlė, kurioje viena moteris išgirdo Mergelės Marijos balsą. Nuo to laiko, šioje vietoje ne kartą yra įvykę stebuklų. Tuomet salos gyventojai čia pastatė didelę bažnyčią.

 

Anot didžiojo Antikos dainiaus Homero „Odisėjos“, būtent Gozo saloje esančioje oloje gražioji nimfa Kalipsė septynerius metus buvo įkalinusi legendinį keliautoją Odisėją.

 

Pasiekti Gozą galima keltu iš Cirkewwa miesto, kurie 5 km atstumą įveikia per 25 minutes. Keltai kursuoja kas 45 min. Gozo sala nedidelė – jos ilgis 14 km, o plotis – 7 km. Aukščiausias uolėtosios salos taškas iškilęs 190 m virš jūros lygio.

 

Tarp Maltos ir Gozo salų, yra mažytė Komino (Comino) sala, apgaubta dangaus ir jūros žydrynės, kurioje nevažinėja automobiliai, gyvena tik keletas žmonių, stovi bokštų, koplyčių ir tik vienas viešbutis.

 

Juvelyrų kraštas

 

Maltos kultūra glaudžiai siejasi su giliomis juvelyrikos tradicijomis. Juvelyro amatas nuo seno buvo perduodamas iš kartos į kartą. Iš sidabro ir aukso gaminami juvelyrų dirbiniai iš pažiūros trapūs ir reikalaujantys begalinio kruopštumo bei nemažai laiko. Be įspūdingų papuošalų maltiečiai kuria ir interjero detales, dekoratyvinius dirbinius. Vaikščiojant po mažas juvelyrinių gaminių parduotuvėles, pasijunti lyg meno muziejuje.

 

Maltos ordinas

 

Bene labiausiai su Malta asocijuojasi šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, kuris čia įsikūrė XVI a. viduryje. Šio Romos katalikų vienuolių ordino istorija glaudžiai siejasi su Maltos istorija. Visas šios organizacijos pavadinimas – Suverenus karinis hospitaljerų šv. Jono ordinas buvo įkurtas 1009 m. Jeruzalėje. XIV a. pradžioje šis ordinas persikėlė į Rodo salą, o XVI a. viduryje – į Maltą, kurią paliko tik Napoleonui okupavus salą. Tačiau Maltos vardas Šv. Jono riterių ordinui ne tik pritapo, bet ir tapo tarsi vizitine kortele. Dabar ordino būstinė yra Romoje. Jau daugiau nei tūkstantį metų Maltos ordino vykdoma paramos veikla leido jam tapti viena didžiausių ir seniausių humanitarinės pagalbos organizacijų.

 

Švento Jono ordinas buvo įkurtas saugoti tarpinius punktus pakeliui į Šventąją Žemę ir padėti piligrimams, keliaujantiems į abi puses, taip pat jų misija buvo suteikti medicininę pagalbą.

Kaip savo istorijos pradžioje, taip ir dabar, Maltos ordinas vadovaujasi šūkiu „Tikėjimo saugojimas ir pagalba vargstantiems“ (Tuitio fidei et obsequium pauperum).

 

…savaitė pralekia lyg akimirka – lėktuvas čiūžteli trumpu salos oro uosto pakilimo taku ir jau sklendžiam virš Viduržemio jūros Lietuvos link.

 

Ilgą laiką ši nykštukė valstybė nebuvo pažįstama daugeliui lietuvių, aišku, pirmiausia dėl sudėtingo susisiekimo. Reikia pasidžiaugti, kad Ryanair‘as suteikia progą pamatyti šią, kultūriškai ir gamtiškai įdomią valstybę, mat prieš trejus metus iš Kauno į Maltą atidarė tiesioginį skrydį, sudarydamas galimybę lietuviams aplankyti šitą nuostabią salą.

 

Kas be ko, keliaujant po Maltos ir Gozo salas kiekvienas atras čia nepaminėtų, svarbių, įdomių lankytinų vietų, kurių nespėjau pamatyti.

 

Keliaukite į Maltą, jei poilsis jums neišvengiamai asocijuojasi su maloniai neskubiu gyvenimo tempu, jei svajojate pasprukti nuo streso, skubėjimo ir, be abejo, jei pasiilgote vaiskios jūros bei dangaus žydrynės. Keliaukite į Maltą, jei norite paklajoti tyliomis ir svajingomis viduramžius ir senovės Romos laikus menančiomis gatvelėmis, jei domitės istorija bei norite savo akimis išvysti šalį, esančią ant Rytų ir Vakarų kultūrų slenksčio.

 

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Kaip fiziškai pasiruošti slidinėjimo kelionei? Kaip fiziškai pasiruošti slidinėjimo kelionei? 

  Prieš pradedant slidinėjimo sezoną, labai svarbu ne tik paruošti savo įrangą, bet ir patiems sustiprėti fiziškai. Net jeigu » Daugiau

Ar yra ką pamatyti Lietuvoje? Ar yra ką pamatyti Lietuvoje? 

  Tikrai ne visiems atrodo, jog įdomios gali būti ir ekskursijos Lietuvoje, tačiau ne visada galima turėti galimybę leistis » Daugiau

Klaipėdos ir Šilutės rajonų vidaus vandenų keliai turės valstybinės reikšmės statusą Klaipėdos ir Šilutės rajonų vidaus vandenų keliai turės valstybinės reikšmės statusą 

  Poilsiautojų ir žvejų pamėgti Klaipėdos ir Šilutės rajonų vidaus vandenų keliai, Kuršių mariose įrengtas vandens kelias į Ventę » Daugiau

Stovyklautojai išbandė interaktyvias bibliotekos pramogas Stovyklautojai išbandė interaktyvias bibliotekos pramogas 

  Vasarai skaičiuojant paskutines dienas, rugpjūčio 17 ir 19 dienomis, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos išmaniąsias paslaugas ir pramogas » Daugiau

Vaikų kūrybiškumo stovykla Vaikų kūrybiškumo stovykla 

  ilutės rajono savivaldybės administracija finansavo vasaros neformaliojo vaikų švietimo stovyklą „Kūrybiškumo dirbtuvės edukacinės saviraiškos lauke“. Šią stovyklą, vykusią » Daugiau

Pasidžiaugti Juodkrantės dvasia Pasidžiaugti Juodkrantės dvasia 

  Atvykę į Dreverną, iš kurios plaukėme į Juodkrantę, pasidžiaugėme gražiai sutvarkytu mažųjų laivų uostu, nameliais, pilnais poilsiautojų, Kuršių » Daugiau

Piktupėniškių vasara turininga kelionėmis Piktupėniškių vasara turininga kelionėmis 

  Vasara – atostogų metas, metas, kai norisi kažkur pakeliauti, atrasti ir pažinti mūsų Lietuvos bei kaimyninių šalių lankytinas » Daugiau

Pažinti Prancūziją Pažinti Prancūziją 

  Prancūzija yra laikoma viena romantiškiausių šalių, kuri traukia turistus iš viso pasaulio. Menas, mada, istorija, mokslas – visą » Daugiau

Ką pamatyti Alikantėje? Ką pamatyti Alikantėje? 

  Norite pabėgti nuo nuolatinio šurmulio ir pagyventi lėtesniu ritmu? Ispanija – būtent Jums. Tai puiki vieta, kur vėluoti » Daugiau

Stovyklavo Traksėdžių progimnazijos mokiniai Stovyklavo Traksėdžių progimnazijos mokiniai 

  Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos Traksėdžių progimnazijos skyriuje vyko tradicinė dieninė vasaros poilsio stovykla „Gimtinės takeliais“ socialiai remtiniems » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2022 m. sausio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Adida papildai sportui