Šrifto dydis:
2013-11-17

Kaip išsaugoti meldinę nendrinukę, kad jos švelnia giesmele galėtų džiaugtis ir ateities kartos?(2)


Autorius: Edvardas LUKOŠIUS
Rubrikose: Gamta  Žymos:

 

Visuomenei atvira Café Scientifique, geras vakarų šalių pavyzdys, kaip socialinės erdvės gali skatinti visuomenės įsitraukimą į mokslines diskusijas, kviesti neįpareigojančia forma „patikrinti“ mokslą, įvedant jį į populiariosios miesto kultūros kontekstą. Nuotraukos Edvardo Lukošiaus

 

Lapkričio 15 d. nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas (direktorius ir biologinės įvairovės ekspertas Žymantas Morkvėnas) pakvietė į pirmąją Šilutėje atvirą diskusiją Café Scientifique formatu, apie globaliai nykstančias paukščių rūšis, nykimo pasekmes biologinei įvairovei ir kodėl mes visi su tuo susiję. Diskusija vyko Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

 

Ar žinai? – Meldinės nendrinukės yra ties išnykimo riba: dar neseniai jos perėjo 8-iose Europos šalyse. Dabar suka lizdus tik Lietuvoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Lenkijoje. Pas mus peri vos už 5 km nuo miesto – Šyšos polderyje. Ji yra vos 12 cm ilgio, o sveria beveik tiek pat kiek šaukštelis cukraus. Ji yra 3 kartus lengvesnė už naminį žvirblį. Mokslininkai meldinę nendrinukę pirmą kartą aprašė XVIII a. Lietuvoje šį paukštį pirmas pastebėjo Tadas Ivanauskas, vienas žymiausių mūsų šalies gamtininkų.

 

Gieda tik meldinės nendrinukės patinėliai. Dažniausiai jų balsai girdėti pievose vakarais saulei leidžiantis. O patelės tik čeksi pajutusios pavojų. Lietuviškas meldinių nendrinukių valgiaraštis: uodas, sparva, musė, voras, lerva, drugio vikšras, vapsva, amaras.

 

Lietuvoje gyvena tik apie 200 meldinių nendrinukių. Meldinės nendrinukės giesmę išgirsti didžiausia tikimybė Lietuvos paukščių karalyste vadinamojoje Nemuno deltoje. Pievas, kuriose gyvena meldinės nendrinukės, žmonės šienavo nuo seno, nes reikėjo pašaro gyvuliams. Žolę pjaudavo, kai pievos pradžiūdavo – liepą, net rugpjūtį. Šieną sukraudavo pievose, o išveždavo žiemą įšalus. Nešienaujamos pievos apauga nendrėmis ir krūmais, o paukščiai praranda savo namus ir pasitraukia.

 

Meldinėms nendrinukėms žmonės pavojingiausi tada, kai daug metų nešienauja pievos ir ji apauga nendrėmis arba jei šienauja per anksti, kai paukščių jaunikliai dar tupi lizduose. Meldinės nendrinukės lizde yra 3-6 rudi kiaušiniai. Mama juos peri 2 savaites. Išsiritę mažyliai dar 4 savaites maitinami ir mokomi skraidyti. Tad, reikia būti atidiems. Pastebėjus virš pievos neramiai skraidantį ir giedantį paukštį, tai gali būti jų mama – pasitrauk!

 

Kur žiemoje meldinės nendrinukės? – Afrikoje. Iki Afrikos jos skrenda 2 mėnesius ir įveikia net 6 000 km. Skrenda vakarais ir naktį, dieną nemiega, o maitinasi. Jos į Afriką keliauja ne būriais, o pavieniui. Per savo gyvenimą nendrinukė net į kartus nukeliauja ir grįžta atgal į Lietuvą. Ten, kur gyvena meldinės nendrinukės, žolė šienaujama specialiais plačiavikšriais traktoriais, nes tik jie neklimpsta ypatingai šlapiose pievose. Baltijos aplinkos forumas – tai organizacija, vienijanti bendraminčius, kuriems rūpi ne tik paukščių, bet ir visos mūsų planetos likimas.

 

Pasak Baltijos aplinkos forumas direktoriaus ir biologinės įvairovės eksperto Žymanto Morkvėno, diskusijos tikslas – sukviesti aplinkosauginiam kontekstui neabejingus šilutiškius padiskutuoti su šios srities ekspertais aktualiomis temomis ne akademinėje aplinkoje. Diskusijos tema – biologinės įvairovės apsauga: kaip mes galime padėti nykstančioms rūšims, ar saugodami jas pagerinsime ekosistemų būklę, o gal net patenkinsime savo reikmes?

 

Temos aktualumą pristatė mokslininkai iš Vakarų Europos bei Lietuvos gamtos tyrimų institutų: Martin Flade – kilęs iš Hamburgo, landšafto planavimą ir ekologiją studijavo Berlyne. Nuo 1992 m. dirba gamtos apsaugos srityje. Nuo šių metų – vieno didžiausių Vokietijoje, Schorfheide-Chorin biosferos rezervato direktorius.

 

Dar 1998 m. kartu su kolega Norbert Schäffer, įkūrė tarptautinę meldinės nendrinukės apsaugos grupę. Nuo pat pradžių Martin Flade yra šios grupės pirmininkas.

 

Organizavo ekspedicijas į Rusiją, vakarinį Sibirą ir Afriką ieškoti neatrastų meldinės nendrinukės perėjimo ir žiemojimo teritorijų.

 

Dr. Norbert Schäffer studijavo biologiją Vokietijoje. Sėkmingai apsigynė disertaciją apie buveinių naudojimą ir tuoktuvių sistemingumą. Nuo 1996 m. Karališkosios paukščių apsaugos draugijos narys, o šiandien ir jos Tarptautinės politikos ir rūšių kontrolės departamento direktorius.

 

Sėkmingai Norberto vadovaujamas departamentas dirba su globaliai nykstančių paukščių apsauga ir biologinės įvairovės politika.

 

Dr. Franziska Tanneberger dirba Greifswaldo universitete Vokietijoje, botanikos ir landšafto ekologijos institute. Franziskos veiklos sritis yra pelkių ekologija ir bioįvairovė, klimato įtaka durpynams ir durpynų atkūrimas.

 

Zsolt Vegvari – Debreceno universitete, Vengrijoje, dėsto gamtos apsaugą, kur ypatingas dėmesys yra skiriamas globaliai nykstančioms paukščių rūšims. Jis taip pat yra Hortobįgy nacionalinio parko reindžeris.

 

Retų ir globaliai nykstančių paukščių nykimas yra skaudus ne tik ekologiniu požiūriu, bet ir edukacinis praradimas, nepavykus užtikrinti šių rūšių pažinimo būsimoms biologų-ekologų mokslininkų kartoms.

 

Jarosław Krogulec – studijavo biologiją Varšuvos universitete. Nuo 1984 m. dirba šlapių pievų paukščių apsaugos srityje. Jarosław yra Lenkijos paukščių apsaugos draugijos įkūrėjas. OTOP organizacijoje koordinuoja tyriamuosius biologinės įvairovės projektus. Vienas jų susijęs su meldinės nendrinukės apsauga ir biokuro gavyba.

 

Žydrūnas Preikša – Ornitologas nuo 1991 m. Meldines nendrinukes populiacija Lietuvoje seka nuo 2000 m. dėsto Aleksandro Stulginskio universitete ir dirba ekologu Nemuno kilpu regioniniame parke. Interesų sritys – reikalavimai retų rūšių buveinėms ir ūkininkavimo poveikis biologinei įvairovei.

 

Žymantas Morkvėnas – nevyriausybinės organizacijos Baltijos Aplinkos forumas direktorius ir biologinės įvairovės ekspertas. O laisvalaikiu gamtos fotografas.

 

Paskutinę minutę prisijungė prie ekipažo prisijungė Lars Lachmann ir Vladimir.

Moderuojama diskusija vyko lietuvių kalba, su pranešimų ir klausimų – atsakymų vertimu iš/į anglų kalbą. Mokslinė kavinė arba Café Scientifique – tai vieta, kur kiekvienas gali patyrinėti mokslo aktualijas, atradimus ir idėjas. Pirmosios mokslinės kavinės įvyko Lidse, Didžiojoje Britanijoje, 1998 m. Jos netruko pasklisti po visą šalį, o greitai išpopuliarėjo ir plačiau Senajame žemyne. Mokslinė kavinė yra atvira debatų erdvė, skatinanti plačiosios visuomenės aktyvesnį domėjimąsi mokslu. Mokslinės kavinės tikslas, ištraukti mokslą iš tradicinių akademinių erdvių ir atsisakant įmantrios terminijos pademonstruoti jo prieinamumą ir integralumą.

 

„Diskusiją Šilutėje suorganizuoti padėjo Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, prie renginio sklaidos prisidėjo Šilutės rajono savivaldybė ir asociacija „Pamario delta“.

 

 

 

Skaitytojų komentarai

  1. Renata

    Manau bendri šalių interesai ir gamtininkų pasišventimas darbui gali rasti sprendimų gamtos ir paukščių išsaugojimui

  2. pakalnis

    Čia ne konferencija o meldinukės pakasynos už ES pinigus


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Akcija „Darom“ grįžta su nauja komanda, išmaniąja programėle bei nauju akcijos formatu Akcija „Darom“ grįžta su nauja komanda, išmaniąja programėle bei nauju akcijos formatu 

  Nuo 2008 m. gerai pažįstama organizacija „Mes Darom“ 2021 metus pasitinka su iššūkiais ir pokyčiais – pasauline pandemija » Daugiau

Audra nuplėšė stogą Audra nuplėšė stogą 

  Lietuvoje siaučianti audra drasko statinių konstrukcijas, varto medžius. Šilutėje, nuo Turgaus g. 7 namo nuplėšė dalį stogo dangos. » Daugiau

Meldinę nendrinukę globojantiems ūkininkams – pagalba šienaujant ir utilizuojant biomasę Meldinę nendrinukę globojantiems ūkininkams – pagalba šienaujant ir utilizuojant biomasę 

  Meldinės nendrinukės apsauga besirūpinantis Baltijos aplinkos forumas šią rūšį globojantiems ūkininkams šiemet padės nušienauti laukus, kuriuose peri šis » Daugiau

Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis 

  Gegužės pradžioje ornitologams pavyko sugauti į pamarį grįžusias meldines nendrinukes, kurioms praėjusiais metais buvo uždėti į kuprinėles panašūs » Daugiau

Naujai kadencijai išrinkti Savivaldybės vadovai pasodino ąžuolą Naujai kadencijai išrinkti Savivaldybės vadovai pasodino ąžuolą 

  Jau kitą dieną po iškilmingos naujosios IX šaukimo tarybos bei mero Vytauto Laurinaičio inauguracijos ceremonijos Gluosnių bei Dariaus » Daugiau

Jau šį šeštadienį Šilutėje vyks akcija „Darom“ Jau šį šeštadienį Šilutėje vyks akcija „Darom“ 

  Jau šį šeštadienį Šilutėje vyks akcija „Darom“. Visus norinčius prisijungti prie švaros akcijos Šilutės seniūnija kviečia atvykti balandžio » Daugiau

Skubus pasitarimas dėl pamarį aplankiusio potvynio Skubus pasitarimas dėl pamarį aplankiusio potvynio 

  Šilutės rajono savivaldybėje įvyko skubus susirinkimas dėl pamarį užliejusio potvynio vandens. Šiemet stichija smogė su didele jėga. Kelio » Daugiau

Apsėmus kelią į Rusnę statoma estakada jau gelbsti Apsėmus kelią į Rusnę statoma estakada jau gelbsti 

  Sekmadienį kelyje Rusnė-Šilutė vanduo pakilo iki 85 centimetrų. Esant tokiam gyliui specialioji technika nebekelia transporto priemonių. Bendrovė „Kelių » Daugiau

Savivaldybėje diskutuota apie pasiruošimą galimam potvyniui Savivaldybėje diskutuota apie pasiruošimą galimam potvyniui 

  Šilutės rajono savivaldybėje vasario 7 d. įvyko pasitarimas dėl pasirengimo galimam 2019 m. potvyniui. Šiame pasitarime dalyvavo Savivaldybės » Daugiau

Pažintinis „Vėtrungių kelio“ projektas įgaus papildomų spalvų Pažintinis „Vėtrungių kelio“ projektas įgaus papildomų spalvų 

  Jau penketą metų vykdomas kultūrinis Mažosios Lietuvos etnografinio regiono pažintinis projektas „Vėtrungių kelias“ šiais metais turėtų tapti patrauklesnis » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2021 m. gruodžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Lap    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Adida papildai sportui