Susitikimas „Trys dešimtmečiai knygų karalystėje“
Autorius: Raimonda Lomsargytė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filialo bibliotekininkė
Rubrikose: Įvairenybės
Šiemet jau 22-ąjį kartą švenčiama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šių metų šūkis – „Tvari biblioteka“.
Balandžio 27-osios popietę į Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filialą rinkosi Pranciškos Žemgulienės, ilgametės Karališkosios bibliotekininkės, buvę skaitytojai, kaimynai, artimieji.
Ramučiuose biblioteka įkurta prieš 75 metus. Joje daugiau kaip tris dešimtmečius bibliotekininke dirbo visų mylima P. Žemgulienė, kurią visi vadino bibliotekininke Pranute. Pakviesti šią šviesią asmenybę į 22-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginį kilo po Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuoto konkurso „Laiškas bibliotekininkui“. Labai dėkoju konkurso organizatoriams už galimybę parašyti laišką savo vaikystės bibliotekininkei, bet gyvas bendravimas – nepakeičiamas, nes daug ko norėjosi paklausti, daug sužinoti.
Bibliotekininkė Pranutė, sulaukusi 91metų, dienas leidžia pas dukrą Birutę Pocevičienę, gretimame Gardamo miestelyje. Dukra Birutė garbingą viešnią ir atlydėjo į susitikimą su buvusiais skaitytojais. Dirbti bibliotekininke Pranutė pradėjo 1962 metais, atvykus jaunai šeimai į Ramučius, nes vyras gavo vairuotojo darbą. Tuo metu Ramučiuose biblioteka buvo uždaryta, nes nebuvo kam dirbti, kai išvyko buvusi bibliotekininkė. Ūkio vadovas sužinojęs, kad P. Žemgulienė mokyta, baigusi prekybos mokslus, kalbino dirbti bibliotekininke. Vadovas pažadėjo ir kūriką skirti, kad pečiaus nereikėtų pačiai kūrenti, leido ir vaikus vestis į darbą. Ji sutiko laikinai padirbėti, bet užsibuvo tris dešimtmečius knygų karalystėje. Pradžia buvo sunki: mažos patalpos, neturėjo net rašomojo stalo, su mažu vaiku glėbyje eidavo į darbą. Biblioteka po kelių metų buvo perkelta į erdvesnes patalpas, bibliotekininkė buvo pasiųsta į kursus Vilniuje. Mėnesio kursai davė daug naudos, nes juose suprato bibliotekinio darbo ypatumus, o laisvu laiku galėjo nemokamai lankyti visus renginius, tuo metu vykusius sostinėje.
Ramučiuose irgi virė gyvenimas, buvo statomi spektakliai. Vienas pirmųjų spektaklių pastatytas pagal Žemaitės kūrinį „Marti“. Bibliotekininkė Pranutė prisidėjo ne tik prie spektaklio pastatymo, bet ir pati vaidino. Vėliau kaime atsirado daug kūrybingo jaunimo, daug ką patys organizuodavo, tuomet bibliotekininkei buvo lengviau. Ūkio vadovai keitėsi, bet visi buvo geranoriški bibliotekos atžvilgiu, paprašius pagalbos visada padėdavo. Bibliotekininkei iš buvusių skaitytojų labiausiai įsiminė jau šviesios atminties istorikas Eligijus Sudeikis, kuris jau nuo mažų dienų buvo labai smalsus. Pranutė jį vadino „Vaikščiojančia enciklopedija“, nes beveik visas knygas buvo perskaitęs. Paminėta ir skaitytoja Lijana Jagintavičienė, tada Montvydaitė, kuri buvo išrinkta geriausia Ramučių mokyklos moksleive. Sužinojome, kad mergaitės po pamokų eidavo pas bibliotekininkę į namus žiūrėti serialų. Renginio viešnia sakė, kad visų neįmanoma išvardinti, tiek daug buvo pagalbininkų tarp skaitytojų. Metai keitė metus, taip nepastebimai ir prabėgo dešimtmečiai tarp knygų ir skaitytojų.
Renginio metu skambėjo dainos, atliekamos dainuojamosios poezijos atlikėjo Ado Nausėdos, mergaitės deklamavo eiles, skaitytojai pasidalino prisiminimais. Popietės pabaigoje nusidriekė sveikintojų eilė, bibliotekininkė Pranutė sulaukė daug gėlių, išgirdo gražių žodžių. Visi viešniai linkėjo geros sveikatos, ilgų gyvenimo metų. Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga pasveikintos ir renginyje dalyvavusios bibliotekininkės Vida Pozniakovienė bei Raimonda Lomsargytė.
Ilgai dar buvo bendraujama prie arbatos puodelio, skanaujama moterų keptų saldumynų.
Birželio 16 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko seminaras „Seksualinis smurtas: atpažinti, suprasti, reaguoti“ ir projekto „Nematomi » Daugiau
Šilutės kultūros centro koordinuojamas nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ birželio 22-26 dienomis kviečia gyventojus ir regiono svečius pasinerti » Daugiau
Birželio 5 d. Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko mokymai kultūros darbuotojams „Kaip išlikti emociškai stipriam » Daugiau
Kasmet Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų bibliotekininkus buriantis bibliotekininkų sąskrydis 2026 m. birželio 11–12 dienomis vyko jau 25-ąjį » Daugiau
Birželio 4 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko dokumentinio filmo „Primatologių trijulė“ („Trimates“, rež. Mark Starowicz, Caitlin » Daugiau
Mokslo metams artėjant prie pabaigos, atsiveria durys į ilgai lauktas atostogas – laiką, kai dienos tampa laisvesnės, o » Daugiau
Kartu su šventišku Šilutės miesto 515-uoju gimtadieniu, nuvilnijo po penkerių metų grįžusi tradicinė kraštiečių sueiga „Šviesos parnešti, gera » Daugiau
2026-ųjų gegužės 27-osios vakaras Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje tapo bendrystės, įkvėpimo ir prasmingo žodžio švente. Čia vyko » Daugiau
2026 m. gegužės 14–15 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka organizavo seminarą Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų kraštotyros » Daugiau
Gegužės 5 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko praktiniai mokymai „Lėšų pritraukimo strategija“, subūrę Šilutės rajono ir » Daugiau












Parašykite komentarą