Šrifto dydis:
2013-06-22

Šilutės evangelikų liuteronų parapija (parapijos įsteigimas ir bažnyčios pastatymas)Rubrikose: Religija  Žymos:

 

Evangelikų liuteronų baznyčia

 

Šiais metais Šilutės (Šilokarčemos) evangelikų liuteronų parapija švenčia 100-ąsias įkūrimo metines. Apie ją išsamiai yra rašęs KU doc. Albertas Juška savo solidžioje knygoje Mažosios Lietuvos Bažnyčia XVI–XX amžiuje (1997, p. 363–370). Ją galima skaityti ir internete adresu: http://www.liuteronai.lt/Parapijos/Silutes-parapija/Parapijos-istorija/Parapijos-istorija. Tačiau joje pasigendame kai kurių tikslesnių datų, o pačios bažnyčios pašventinimo apsirikta data M. Liuterio gimimo dieną – spalio 10 (gimė lapkričio 10 d.) ir toliau kartojama, pateko net ir į Mažosios Lietuvos enciklopediją (2009, p. 413–415).

 

Daug konkrečių žinių galime rasti ir Šilutėje gyvenusio, šio krašto istorijos tyrinėtojo bei bibliofilo Petro Jakšto (1899–1988) monografijoje Senoji Šilutė (1994, p. 221–241). Joje pabrėžiamos Šilutės dvaro savininko, ekonomijos patarėjo Hugo Šojaus (Hugo Scheu, 1845–1937) aktyvios pastangos ir nuopelnai tiek steigiant parapiją, tiek ir statant pačią bažnyčią, kuriai žemės sklypą (80×95 m) jis nemokamai padovanojo, taip pat molį bei žvyrą, kuo pigiausia kaina tiekė plytas iš savo plytinės, aukojo grynais pinigais. Pirmojo parapijos steigimo laikotarpio (1910–1915) dokumentų medžiagą H. Šojus buvo rūpestingai surinkęs. Ją sudarė net 146 lapai. Pirmasis dokumentas – 1910 04 09 H. Šojaus laiškas Rytų Prūsijos provincijos karališkajai ev. konsistorijai su prašymu atskirti Šilokarčemą ir artimiausius kaimus nuo Verdainės parapijos bei sudaryti naują parapiją, o bažnyčiai ir klebonijai pasiūlė nemokamai duoti žemės sklypą. Verdainės parapija priešinosi tokiam sumanymui.

 

1910 10 01 įsteigta Šilutės (Šilokarčemos) evangelikų liuteronų parapija nuo Verdainės parapijos atskyrus aštuonis kaimus.

 

1910 11 27 pašventinta Šilutės kapinių koplyčia (lavonbutis). Įvairiuose šaltiniuose netiksliai nurodomi 1907 m. Restauruotą koplyčią Tilžės g. 2013 05 25 naujai pašventino LELB vyskupas Mindaugas Sabutis.

 

1913 06 15 turėjo būti minima Vokietijos kaizerio Vilhelmo II dvidešimt penkerių metų valdymo sukaktis. Šilutiškiai kreipėsi į jį su prašymu pavadinti statomą bažnyčią jubiliejine kaizerio Vilhelmo bažnyčia. Šis maloniai sutiko ir skyrė paramos 40 240 Mk.

 

1913 06 16 pašventintas bažnyčios kampinis akmuo.

 

Pirmasis pasaulinis karas sutrukdė pastatyti bažnyčią, tik 1915 m. rudenį buvo baigta klebonija. 1918 m. pabaigoje, Vokietijai pralaimėjus karą, kaizeris Vilhelmas II, atsisakęs sosto, pabėgo į Olandiją. Nebebuvo jokios prasmės statomą bažnyčią vadinti jo vardu. 1919 10 11 Šilutės parapijos taryba kreipėsi į atskiriamo Klaipėdos krašto komisarą, buvusį Gumbinės apygardos prezidentą grafą Georgą Franzą Wilhelmą fon Lambsdorfą (Lambsdorff, 1863–1935), prašydama leisti statydintis bažnyčią. Leidimas buvo gautas ir vėl prasidėjo lėšų paieška ne tik Karaliaučiuje, bet ir Berlyne.

 

1924 08 27 naujai pašventintas bažnyčios kampinis akmuo.

 

1926 11 10 iškilmingai pašventinta puošniausia Klaipėdos krašte Šilutės Martyno Liuterio evangelikų liuteronų bažnyčia (arch. Kurt Gutknecht, 1894–1985).

 

Ta proga jos freskų autorius, Karaliaučiaus meno akademijos profesorius Richardas Pfaiferis (Pfeiffer, 1878–1962) išleido 16 psl. (iš jų 3 tušti) leidinį Die evangelische Kirche in Heydekrug im Memelland 4. Nei spaustuvė, nei vieta, nei leidėjas nenurodyta. Jo vienas egzempliorius buvo ev. liut. kun. Miko Preikšaičio bibliotekoje Batakiuose. Šioje atmintinėje trumpai atpasakota bažnyčios statybos istorija, paminėti jos statytojai ir aukotojai, aprašyti bažnyčios paveikslai ir vidaus įrengimai.

 

Bažnyčios 50 m aukščio bokšte su trim varpais rodo laiką didžiausias Lietuvoje laikrodis. Pačioje bažnyčioje yra 950 sėdimos vietos ir 40 registrų Elbingo firmos Wittek vargonai.

 

Bažnyčia pranoko vienos parapijos maldos namų reikmes. Tai – apibendrinta ev. liuteronų tikėjimo (o ir visos krikščionybės) šventovė, įkūnijanti šio tikėjimo esmę, jos praeitį, dabartį ir ateitį.

 

1832 m. buvo atidarytos Šilutės (tuometinės Verdainės parapijos) evangelikų kapinės, kurias 1898 m. aptvėrė nauja geležine tvora. 1962 m. pavasarį jos uždarytos ir vandališkai beveik visiškai sunaikintos.

 

Pirmasis parapijos kunigas buvo Teodoras Eikė (Ludwig Friedrich Theodor Eicke, 1881 Karaliaučiuje–1955 01 03 Berlyne), buvęs Verdainės parapijos antruoju kunigu (1911–1913). Pamaldas jis ėmė laikyti mokyklos salėje, vėliau laikinai Krikščionių draugijos maldos namuose Liepų gatvėje. 1942 m. dėl neaiškių priežasčių T. Eikę perkėlus į menką Muldžių parapiją (Girdavos aps.), jį pakeitė Piliavos kun. Ernstas Daudertas (Ernst Daudert; 1942 02 ??–1945).

 

Plačiau apie kun. T. Eikę ir jo šeimą (žmoną ir 4 sūnus bei 2 dukras) galima skaityti dabartinio Šilutės parapijos kun. Remigijaus Šemeklio leidžiamose Parapijos naujienose (2012, Nr. 3) arba internete: http://silute.lelb.eu/?p=653. Beje, kun. R. Šemekliui, šiemet mininčiam kunigo tarnystės dešimtmetį, 2013 06 15 iškilmingose bažnyčios kertinio akmens pašventinimo šimtmečio minėjimo pamaldose LELB Konsistorijos sprendimu įteiktas sidabrinis kryžius.

 

Informaciją ir nuotrauka pateikė ALGIRDAS MIKAS ŽEMAITAITIS, Vilnius

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Šilutės rajono savivaldybė pasirinko diskriminacinę religinių bendruomenių rėmimo politiką Šilutės rajono savivaldybė pasirinko diskriminacinę religinių bendruomenių rėmimo politiką (1)

  Po Šilutės rajono savivaldybės Tarybos posėdžio paaiškėjo, kad rajono tradicinės religinės bendruomenės bus remiamos skiriant ne daugiau 80 » Daugiau

Žukų bažnyčia atgimsta Žukų bažnyčia atgimsta 

  Į užmartį po truputį nueina tie laikai, kai gražuolė Žukų liuteronų evangelikų bažnyčia tarybinės okupacijos metais buvo išniekinta, » Daugiau

Pagerbtas Telšių vyskupas Jonas Boruta Pagerbtas Telšių vyskupas Jonas Boruta 

  Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kartu su kitais savivaldybių merais spalio 18 d. Telšiuose dalyvavo šv. Mišiose, » Daugiau

Šilutės evangelikų liuteronų parapija (parapijos įsteigimas ir bažnyčios pastatymas) Šilutės evangelikų liuteronų parapija (parapijos įsteigimas ir bažnyčios pastatymas) 

    Šiais metais Šilutės (Šilokarčemos) evangelikų liuteronų parapija švenčia 100-ąsias įkūrimo metines. Apie ją išsamiai yra rašęs KU » Daugiau

Žmonės laukia nefariziejiškos Bažnyčios Žmonės laukia nefariziejiškos Bažnyčios 

    Kaip ir pasaulyje, taip ir Lietuvoje dėmesio centre naujasis popiežius Pranciškus. Visi supranta, kad čia kažkas nauja: » Daugiau

Bažnyčios internetinis puslapis skelbiamas kenkėjišku Bažnyčios internetinis puslapis skelbiamas kenkėjišku 

    „Tinklalapis laikomas kenkėjišku! Yra pranešta, jog šis tinklalapis (silute.lelb.eu) yra kenkėjiškas, tad jis užblokuotas, remiantis naršyklės saugumo » Daugiau

Istorinės Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios laikrodžio rodyklės vėl suka ratus Istorinės Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios laikrodžio rodyklės vėl suka ratus (2)

    Vakar (liepos 18 d.) lygiai 18 valandą Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje įvyko istorinis momentas. Šios bažnyčios kunigas » Daugiau

Tai darom dėl Šilutės miesto Tai darom dėl Šilutės miesto (4)

    Vakar (gegužės 3 d.) aukštalipių klubo „Astris Porta“ vadovas Arnoldas Sirvydis atliko Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios (pastatyta » Daugiau

Bikavėniškius aplankė klebonas Bikavėniškius aplankė klebonas 

  Trečiadienio popietę Bikavėnų pradinės mokyklos mokytojai, vaikai ir tėveliai turėjo ypatingą svečią – parapijos kleboną Dainorą Židacką.   » Daugiau

Reformacijos ir savaitraščio „Svečias“ 100 metų paminėjimo šventė „Baltojoje gulbėje“ Reformacijos ir savaitraščio „Svečias“ 100 metų paminėjimo šventė „Baltojoje gulbėje“ (2)

  Reformacijos diena (spalio 31–oji) pažymima visose Lietuvos liuteroniškose bažnyčiose, tačiau vienoje iš jų kasmet surengiama visos Bažnyčios šventė » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2023 m. rugsėjo mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Rgp    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Adida papildai sportui