Šrifto dydis:
2011-05-14

Šilutei nebereikės kęsti dumblo dvoko(1)


Autorius: Gintaras Radzevičius
Rubrikose: Savivaldybėje  Žymos: ,

Nuotraukoje (iš kairės) Tomas Juknevičius ir Alfredas Markvaldas. Nuotrauka Gintaro Radzevičiaus

 

Pagaliau miestelėnams ir atvykstantiems turistams neberies nosių nuo „Šilutės vandenų“ bendrovės dumblo dvoko. Į Šilutę atkeliavę Europos Sąjungos milijonai padės pašalinti šį nemalonų reiškinį. Be to iš dumblo tvarkymo dar bus ir išgaunama energija.

 

Gegužės 13-os popiet Šilutės seniūnijos salėje UAB „Komunikaciniai projektai“ direktorius Tomas Juknevičius, bendrovės „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas, šios bendrovės vyr. technologas-ekologas Martynas Kainovaitis ir UAB „Žibai“ inžinierius Gintaras Pužas, dalyvaujant vos keletui klausytojų, visuomenei pristatė 13 milijonų litų vertės nuotekų dumblo valymo projektą.

 

Lietuvoje, kaip ir visoje Vakarų Europoje aktyviai sprendžiamos aplinkosauginės problemos. Pastaruoju metu ypač daug dėmesio skiriama centralizuotam buitinių nuotekų surinkimui bei valymui.

 

Nuotekų valymas – tai teršalų ir vandens atskyrimas. Švarus, išvalytas vanduo išleidžiamas atgal į aplinką, tačiau kur dingsta visi teršalai? Pasirodo, kad visi nuotekose buvę teršalai patenka į nuotekų dumblą. Kuo labiau nuotekos yra užterštos ir kuo geriau jos išvalomos, tuo daugiau to dumblo susidaro.

 

Netinkamai tvarkomas dumblas kelia pavojų aplinkai, teršia orą, vandenį ir dirvožemį. Įsivaizduokime, kad šie teršalai tiesiog kažkur išpilami, jie tuoj susigertų į gruntą, patektų į gruntinį vandenį. Kuo tai gresia? O gi tuo, kad tuos teršalus gali tekti patiems su iš gręžinių išgautu vandeniu suvartoti.

 

Pastaruoju metu nuotekų dumblo tvarkymas ir utilizavimas tapo pasaulinio lygio problema, kuri neaplenkė ir Lietuvos. Iki 2005 m. mūsų šalyje nebuvo jokios strategijos dumblui tvarkyti, todėl didžioji dalis nuotekų valymo įrenginiuose susidariusio dumblo buvo kaupiama dumblo aikštelėse.

 

Dalis šių aikštelių nebuvo tinkamai įrengtos, kitos jau artėja prie perpildymo ribos. Tačiau dabar, pasinaudojus ES struktūrinių fondų parama, atsirado galimybė sukurti dumblo tvarkymo infrastruktūrą, į kurią įsijungia vis daugiau savivaldybių bei vandens tiekimo ir tvarkymo įmonių.

 

Jau prieš kiek daugiau nei metus sukruto ir Šilutės vandentiekininkai, kurie taip pat pradėjo spręsti dumblo tvarkymo uždavinį. „Plečiant nuotekų surinkimo ir valymo infrastruktūrą proporcingai didėja ir nuotekų valymo metu susidarančio dumblo kiekis. Tampa būtina neatidėliotinai diegti modernesnes, našesnes ir aplinkai palankesnes dumblo tvarkymo technologijas, leidžiančias gerokai sumažinti susidarančio dumblo kiekį, o apdorotą dumblą ateityje panaudoti kaip atsinaujinantį energijos šaltinį.“ – sakė bendrovės Šilutės vandenys direktorius Alfredas Markvaldas.

 

Žinoma, naujos technologijos reikalauja milžiniškų lėšų, kokių Šilutės vandentiekininkai neišgalėtų skirti. Tačiau jie gavo Europos Sąjungos paramą ir dabar jau gali spręsti ypač opias dumblo tvarkymo problemas mūsų mieste.

 

2009 m. pabaigoje Aplinkos projektų valdymo agentūra ir UAB „Šilutės vandenys“ pasirašė projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas, dumblo tvarkymo infrastruktūros kūrimas“ finansavimo bei administravimo sutartį. Projektas parengtas vadovaujantis 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos vienu iš prioritetų „Aplinka ir darnus vystymasis“.

 

Būtent Šilutėje, pagal priemonę Nr. VP3-3.1-AM-01-V, bus įgyvendinamas projektas „Šilutės dumblo apdorojimo įrenginių statyba“. Šio projekto įgyvendinimui skirta net 13 milijonų litų, iš kurių daugiau nei 80 proc. ES Sanglaudos fondas, apie 9,5 proc. sudaro Valstybės biudžeto lėšos ir apie 10,5 proc. darbų sumos bus padengta iš bendrovės „Šilutės vandenys“ bei Šilutės rajono savivaldybės lėšų.

 

Dar 2009 m. lapkritį bendrovė „Šilutės vandenys“ buvo suorganizavusi dumblo apdorojimo įrenginių statybos darbų pirkimą, tačiau išaiškėjus, kad laimėtojas viršijo numatytą biudžetą, teko projektą peržiūrėti iš naujo ir atsisakius visų nebūtinų darbų konkursą rengti iš naujo. Po visų viešųjų pirkimų procedūrų 2010 m. spalio gale laimėtoju buvo pripažintas ir parinktas rangovas UAB „Arginta“ su partneriu UAB „Žibai“. Praėjusių metų pabaigoje buvo pasirašyta rangos sutartis.

 

Projektą įgyvendinančių atstovų teigimu Šilutėje nuolat kaupiasi dideli kiekiai naujai susidarančio dumblo, o tas dumblas tvarkomas morališkai pasenusiais ir fiziškai susidėvėjusiais dumblo apdorojimo įrenginiais. Tad šio projekto įgyvendinimas leis išspręsti naujai susidarančio dumblo apdorojimo ir saugojimo problemas.

 

„Nuotekų dumblas gali būti biologinės taršos šaltinis, o nestabilizuotame nuotekų dumble yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, kuriuos platina vabzdžiai bei graužikai. Be to, nuotekų valyklų aikštelėse pūdamas dumblas skleidžia gyventojams nemalonų kvapą. Todėl, pastatę dumblo tvarkymo įrenginius pagerinsime aplinkos kokybę.“ – teigė bendrovės „Šilutės vandenys direktorius Alfredas Markvaldas.

 

Valykloje susidaręs dumblas pirmiausia bus tankinamas, tuomet pūdomas, taip jį stabilizuojant. Tam bus pastatytas naujas dumblo tankintuvas bei pūdytuvas. Supūdytas dumblas bus mechaniškai sausinamas. Tam tikslui numatyta džiovyklos patalpoje sumontuoti filtpresą, taip pat perkelti vieną esamą centrifugą.

 

Pūdytuve pagamintos biodujos bus naudojamos šiluminei energijai gaminti dujiniame katile. O katile išgauta šiluma bus naudojama pūdytuvams šildyti. Biodujų perteklius bus naudojamas dumblo džiovinimo procese. Tad papildomos energijos dumblo stabilizavimo procesui reiks pakankamai nedaug.

 

Šilutės nuotekų valykloje planuojama pastatyti naują dumblo džiovinimo įrangą, kuri atitiks visus ES aplinkosaugos reikalavimus. Išdžiovintas dumblas bus transportuojamas į tarpinę talpą, iš kurios jis bus kraunamas arba į maišus, arba į priekabą. Šiuo tikslu numatyta įsigyti džiovinto dumblo fasavimo į maišus įrangą ir konvejerį pakrovimui į sunkvežimius.

 

Anot „Šilutės vandenų“ atstovų, džiovintą dumblą galima panaudoti keleriopai. Kadangi dumblas pasižymi didele šilumine verte, jis gali būti naudojamas kaip biokuras. Džiovintame dumble taip pat yra vertingų maistingų medžiagų, todėl jis gali būti naudojamas kaip trąša.

 

Džiovinto dumblo saugojimui bus įrengta dengta sandėliavimo aikštelė. Statant dumblo apdorojimo įrenginius bus siekiama kiek įmanoma sumažinti nemalonių kvapų patekimą į aplinką, todėl dumblo apdorojimo pastate esančios patalpos bus vėdinamos, kad operatoriams būtų užtikrinta gera ir sveika darbinė aplinka. Dumblo džiovyklos patalpose oras bus valomas oro valymo įrenginiuose.

 

„Valyklos nauda aplinkai bei gyventojams iš ties bus didelė. Pastačius dumblo apdorojimo įrenginius sumažės aplinkos tarša, iš dumblo saugojimo aikštelių nebesklis smarvė. Kaip jau buvo minėta, pūdant dumblą bus išgaunamos biodujos, kurios bus naudojamos elektros bei šiluminės energijų gamybai, kurią panaudosime valyklos reikmėms. O patį dumblą bus galima panaudoti kaip aplinkos neteršiantį kurą, ar kaip vertingą trąšą.“ – sakė „Šilutės vandenų“ bendrovės vyr. technologas-ekologas Martynas Kainovaitis.

 

Visas projekto metu sukurtas ilgalaikis turtas priklausys „Šilutės vandenų“ bendrovei, kuri jau savo pačios lėšomis užtikrins nepertraukiamą ir ilgalaikį Šilutės valymo įrenginiuose susidarančio dumblo apdorojimą, tinkamą įrenginių naudojimą, bei veikimą.

 

Šiuo metu vykdomi įvairūs įrenginių statybos projektavimo darbai, o įrenginių statyba turėtų būti pradėta dar šį mėnesį. Numatyta, jog darbai bus visiškai pabaigti per trejus metus. Įvykdžius šį projektą Šilutė prisidės prie 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo vaiksmų programos problemų sprendimo, kurioje numatoma, kad įgyvendinus programą apie 80 proc. Lietuvoje susidarančio dumblo bus tvarkoma taikant modernias technologijas.

 

Skaitytojų komentarai

  1. iseivis

    Gaila, kad inžinerija planuoja įsigyti tą technologiją, kuri yra tinkama atliekoms ir dumblams suderinta po šiai dienai. Būtų geriau, kad projektuotojai atkreiptų dėmesį ir į ateitį. Juk atsigaus pramonė, atsiras ir sudėtingesnių atliekų, kurias reikės specializuotai apdoroti. Reikėtų dalį iš ES paskirstų lėšų skirti pasirūpinti ir ta technologija, kuri būtų ateičiai palanki. Tokių klaidingų projektavimo sprendimų rasit šiandiena Vokietijoje komunose, kai prie vakarų Vokietijos prisijungė VDR.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Savivaldybėje įrengtas interaktyvus stendas – kokybiškesniam paslaugų teikimui Savivaldybėje įrengtas interaktyvus stendas – kokybiškesniam paslaugų teikimui 

  Siekiant užtikrinti produktyvesnį ir trumpesnį kliento laukimą eilėse Šilutės rajono savivaldybės administracijos vestibiulyje įrengtas interaktyvus stendas. Stendas – » Daugiau

Šilutėje lankėsi Prezidentas Gitanas Nausėda Šilutėje lankėsi Prezidentas Gitanas Nausėda 

  Šiandien Šilutėje lankėsi Prezidentas Gitanas Nausėda. Jį pasitiko savivaldybės vadovai. Vizito metu Prezidentas pagerbė Macikų nacistinės Vokietijos karo » Daugiau

Įvyko Savivaldybės tarybos posėdis Įvyko Savivaldybės tarybos posėdis 

  Šilutės rajono savivaldybės tarybos IX šaukimo 31-asis posėdis įvyko rugsėjo 30 d. Jame dalyvavo 20 Tarybos narių, kurie » Daugiau

Savivaldybėje apsilankė partneriai iš Vokietijos Savivaldybėje apsilankė partneriai iš Vokietijos 

  Šilutės rajono savivaldybės ir Emericho miesto (Vokietija) bendradarbiavimas tęsiasi. Ne vienerius metus trunkanti bendrystė nenutrūko Anapilin net iškeliavus » Daugiau

Apdovanoti Šilutės krašto socialiniai darbuotojai Apdovanoti Šilutės krašto socialiniai darbuotojai 

    Tradiciškai rugsėjo 27-ąją minima Lietuvos socialinių darbuotojų diena. Ta proga Šilutės rajono savivaldybėje surengta socialinių darbuotojų pagerbimo » Daugiau

Savivaldybės delegacija lankėsi Lenkijoje Savivaldybės delegacija lankėsi Lenkijoje 

  Šilutės rajono savivaldybės ir Lenkijos Gdanski Pruszcz savivaldybės bendradarbiavimas tęsiasi jau beveik du dešimtmečius. Kartu su šia savivaldybe » Daugiau

Sveikatos apsaugos ministro apsilankymas Sveikatos apsaugos ministro apsilankymas 

  Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį apsilankė  Šilutės rajono savivaldybėje. Susitikime su Savivaldybės vadovais aptarė vakcinavimo bei testavimo » Daugiau

Daiva Žebelienė paskirta į savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas Daiva Žebelienė paskirta į savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas 

  Šiandien, vyko neeilinis Tarybos posėdis. Posėdžio metu vyko balsavimas dėl cs skyrimo į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas. » Daugiau

Vakarų Lietuvos savivaldybės, verslas ir mokslas susitarė, kokiomis kryptimis plėtos regiono ekonomiką ateinantį dešimtmetį Vakarų Lietuvos savivaldybės, verslas ir mokslas susitarė, kokiomis kryptimis plėtos regiono ekonomiką ateinantį dešimtmetį 

  Septynios Klaipėdos regiono savivaldybės susivienijo ir patvirtino Klaipėdos regiono specializacijos strategiją, pagal kurią plėtos regiono ekonomiką iki 2030 » Daugiau

Padėkos žodžiai skambėjo vaikų globėjams Padėkos žodžiai skambėjo vaikų globėjams 

  Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis bei Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis liepos 1 d. dalyvavo » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2021 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Rgs    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Adida papildai sportui