Šrifto dydis:
2020-12-31

Moksleiviai jaučia stresą, negalėdami lankytis muziejuose ir bibliotekose


Autorius: Rūta Trainytė
Rubrikose: Įvairenybės

Šilutės Hugo Šojaus muziejus

Šilutės Hugo Šojaus muziejus

 

Šiemet pusė šalies moksleivių (50 proc.) rečiau nei įprasta lankėsi įvairiuose Lietuvos kultūros objektuose. Beveik tiek pat jų (47 proc.) jaučia stresą dėl to, kad Covid-19 pandemija apribojo jų galimybes patekti į muziejus, bibliotekas, teatrus ir kitas kultūros įstaigas.

Tokias jaunimo nuostatas kultūros vartojimo atžvilgiu atskleidė bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gimnazistų apklausa.

Uždaryti muziejai kelia stresą

Pandemija ir griežti karantino ribojimai tapo bene pagrindine kliūtimi, dėl kurios šiemet šalies moksleiviai kultūros objektuose lankėsi rečiau nei įprasta.

Tiesa, buvo ir tokių, kuriems pandemija kaip tik tapo akstinu kultūros objektus lankyti dažniau – tai nurodė penktadalis apklausoje dalyvavusių moksleivių. Dauguma jų – miestų gyventojai. Retesni muziejų, bibliotekų ir kitų objektų lankytojai šiemet buvo kaimo vietovėse gyvenantys moksleiviai.

Pasak Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentės Saros Aškinytės, pandemijos metu miestuose gyvenantiems moksleiviams lankytis kultūros objektuose buvo paprasčiau ir dėl atstumo.

Muziejai, bibliotekos, teatrai koncentruojasi didesniuose miestuose, norint juose apsilankyti nereikia toli vykti. Tuo tarpu gyvenantys kaimuose ar mažuose miesteliuose tokias keliones turi susiplanuoti, skirti tam daugiau laiko, o pridėjus ir karantino sąlygas bei baimę užsikrėsti, natūralu, kad jaunimas labiau linkęs leisti laiką kasdienėje aplinkoje“, – sako S. Aškinytė.

Apklausa atskleidė, kad moksleiviai, negalėdami lankytis kultūros įstaigose, dėl to jaučia stresą. Didelį stresą nurodė jaučiantys 8 proc., nedidelį – 39 proc. apklaustųjų.

Ilgisi laisvalaikio su draugais

Iki karantino dažniausiai šalies moksleiviai kultūros objektuose lankydavosi mokslo ir savišvietos tikslais – taip nurodė 49 proc. apklaustųjų. Kiek mažiau, 47 proc., teigia besidomintys kultūra, istorija ir menu, tad tokia veikla jiems naudinga plėsti akiratį.

39 proc. moksleivių teigia, kad lankymasis kultūros objektuose iki karantino buvo puikus būdas leisti laisvalaikį su šeima, tarp taip atsakiusiųjų daugiausiai buvo kaimo vietovėse gyvenančių jaunų žmonių. 24 proc. šias vietas renkasi leisti laisvalaikiui su draugais.

S. Aškinytės teigimu, moksleiviai išties dažnai išsako nuomonę, kad šalyje nėra pakankamai vietų, kur jie galėtų turiningai leisti laisvalaikį su draugais, tad atsinaujinantys ir prie jaunosios kartos poreikių prisitaikantys kultūros objektai tampa vis populiaresniu pasirinkimu.

Muziejai, bibliotekos, kitos lankytinos vietos tampa interaktyvios, pasitelkia skaitmenines technologijas, organizuoja įvairias atrakcijas, tad jaunimas mato juos, kaip tinkamas vietas leisti laisvalaikį“, – tikina ji.

Lankytis kultūros objektuose tampa madinga

Lankymąsi kultūros objektuose dalis šalies gimnazistų laiko ne tik naudingu, bet ir madingu laiko leidimo būdu. Taip atsakė 7 proc. dalyvavusiųjų apklausoje.

Pastaraisiais metais tapo itin populiaru keliauti po Lietuvą, ją tyrinėti, lankytis įvairiuose gamtos, kultūros ir istorijos objektuose. Tą daro įvairaus amžiaus žmonės, šeimos, draugų kompanijos. Manau, kad būtent ši gimtosios šalies pažinimo banga padidino ir moksleivių susidomėjimą kultūros objektais, iš čia atsiranda ir nuomonė, jog lankymasis juose yra madingas.

Be to, prie tokio požiūrio galbūt prisideda ir nuomonės formuotojai, kuriuos moksleiviai stebi socialiniuose tinkluose – jei žinomas ir stebimas žmogus apsilanko vienoje ar kitoje vietoje, jo sekėjams kyla noras taip pat ten nuvykti“, – svarsto moksleivių sąjungos prezidentė.

14-18 metų Lietuvos moksleivių apklausą Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) užsakymu „Spinter tyrimai“ atliko spalio 30 d. – gruodžio 5 d.

CPVA iniciatyva šiemet vyko moksleiviams skirta edukacinė kampanija „Rink(is) kultūrą“. Gimnazistai buvo kviečiami balsuoti už jiems patraukliausius ES investicijomis modernizuojamus kultūros objektus, taip pat skatinami dalintis idėjomis, kaip didinti jų patrauklumą, kad šalies kultūros įstaigos pritrauktų daugiau jaunų lankytojų. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Pagėgiuose atidengta mozaika, kviečianti prabilti apie nutylimas temas Pagėgiuose atidengta mozaika, kviečianti prabilti apie nutylimas temas 

  Birželio 16 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko seminaras „Seksualinis smurtas: atpažinti, suprasti, reaguoti“ ir projekto „Nematomi » Daugiau

MAŽOJI LIETUVA KVIEČIA ATRASTI NAUJUS KAFIJOS SKONIUS MAŽOJI LIETUVA KVIEČIA ATRASTI NAUJUS KAFIJOS SKONIUS 

  Šilutės kultūros centro koordinuojamas nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ birželio 22-26 dienomis kviečia gyventojus ir regiono svečius pasinerti » Daugiau

Kultūros darbuotojai stiprino emocinį atsparumą Kultūros darbuotojai stiprino emocinį atsparumą 

  Birželio 5 d. Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko mokymai kultūros darbuotojams „Kaip išlikti emociškai stipriam » Daugiau

Pagėgių krašto bibliotekininkai dalyvavo jubiliejiniame – 25-ajame bibliotekininkų sąskrydyje Pagėgių krašto bibliotekininkai dalyvavo jubiliejiniame – 25-ajame bibliotekininkų sąskrydyje 

  Kasmet Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų bibliotekininkus buriantis bibliotekininkų sąskrydis 2026 m. birželio 11–12 dienomis vyko jau 25-ąjį » Daugiau

Vydūno viešojoje bibliotekoje – dokumentinis filmas „Primatologių trijulė“: trijų mokslininkių istorija Vydūno viešojoje bibliotekoje – dokumentinis filmas „Primatologių trijulė“: trijų mokslininkių istorija 

  Birželio 4 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko dokumentinio filmo „Primatologių trijulė“ („Trimates“, rež. Mark Starowicz, Caitlin » Daugiau

Vilkyškių biblioteka kvietė vaikus pagauti vasariškas istorijas Vilkyškių biblioteka kvietė vaikus pagauti vasariškas istorijas 

  Mokslo metams artėjant prie pabaigos, atsiveria durys į ilgai lauktas atostogas – laiką, kai dienos tampa laisvesnės, o » Daugiau

Kraštiečių sueigos „Šviesos parnešti, gera padaryti…“ atgarsiai Kraštiečių sueigos „Šviesos parnešti, gera padaryti…“ atgarsiai 

  Kartu su šventišku Šilutės miesto 515-uoju gimtadieniu, nuvilnijo po penkerių metų grįžusi tradicinė kraštiečių sueiga „Šviesos parnešti, gera » Daugiau

Eilių ir dainų skambesy: „Poezijos pavasaris 2026“ Pagėgiuose Eilių ir dainų skambesy: „Poezijos pavasaris 2026“ Pagėgiuose 

  2026-ųjų gegužės 27-osios vakaras Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje tapo bendrystės, įkvėpimo ir prasmingo žodžio švente. Čia vyko » Daugiau

Dalyvauta bibliotekininkų seminare „Kraštotyra bibliotekose: skaitmeninimas, paveldo sklaida ir turinio kuravimas“ Dalyvauta bibliotekininkų seminare „Kraštotyra bibliotekose: skaitmeninimas, paveldo sklaida ir turinio kuravimas“ 

  2026 m. gegužės 14–15 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka organizavo seminarą Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų kraštotyros » Daugiau

Kultūros sektoriaus atstovai stiprino lėšų pritraukimo kompetencijas Kultūros sektoriaus atstovai stiprino lėšų pritraukimo kompetencijas 

  Gegužės 5 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko praktiniai mokymai „Lėšų pritraukimo strategija“, subūrę Šilutės rajono ir » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2026 m. birželio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Geg    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930