Edukacinis užsiėmimas „Grybavimo paslaptys“ Ramučiuose
Autorius: Raimonda Lomsargytė, Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filialo bibliotekininko padėjėja
Rubrikose: Įvairenybės
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filiale rugsėjo 7 dieną vyko edukacinis užsiėmimas „Grybavimo paslaptys ir… „Grybų karas“ , kurio metu organizuota išvyka į mišką. Jauniesiems bibliotekos lankytojams ir jų tėveliams surengta pažintis su medžiais bei grybais. Užsiėmimą vedė patyrusios grybautojos, Ramučių bendruomenės narės Birutė Stancikienė ir Vilma Rogienė.
Grybai maistui vartojami nuo neatmenamų laikų, apie tai užsimenama senoviniuose raštuose 4–5 šimtus metų prieš mūsų erą. Valgomieji grybai auga nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Lietuvoje yra išskiriami trys grybų augimo sezonai: pavasarinis, vasarinis ir rudeninis. Ruduo – derlingiausias grybų sezonas.
Grybavimas – vienas mėgstamiausių lietuvių laisvalaikio praleidimo būdų gamtoje. Tai puiki proga pajudėti, pabūti miške, o kai kuriems ir papildomas pragyvenimo šaltinis. Retėjant miškams, šylant klimatui, mažėjant grybų, jų rinkėjų daug mažiau.
Edukacinio užsiėmimo vedėjos dalyvius pasitiko miške, pasipuošusios grybų atributika: Vilma Rogienė įkūnijo musmirės personažą, Birutė Stancikienė – voveraitės. Musmirė į susitikimą atėjo ne tuščiomis, pintinėje turėjo medžių ir augalų lapų, kankorėžių, vaikams reikėjo pasakyti jų pavadinimus. Užduotį įveikę visi pasklido grybų ieškoti, po kurio laiko susirinko į sutartą vietą. Daugiausia grybų pririnko užsiėmimo vedėjos Vilma ir Birutė, šios moterys grybavimo stažą skaičiuoja jau dešimtmečiais. Pintinėse karaliavo voveraitės, vienas kitas lepšis, raudonikis, nes šis ruduo išskirtinis dėl gamtą alinusios sausros.
Miško laukymėje, susėdus ir pailsėjus, Vilma Rogienė nuobodžiauti neleido, dalyviai gavo užduočių: ant kartono kortelių reikėjo nupiešti vazą, o kad ji nebūtų tuščia, padaryti puokštę iš miško augalų, dar pamokė padaryti rožės žiedą iš klevo lapų. Bibliotekininkė buvo paruošusi mįslių apie mišką, jo gyventojus, o daugiausia – apie grybus. Buvo prisimintos taisyklės, kurių reikia laikytis būnant gamtoje: neniokoti miško paklotės, nerauti samanų, leisti užaugti mažyčiams grybams, senų ir nuodingų nespardyti ir, žinoma, nešiukšlinti.
Smagu buvo klausytis miške skaitomos poemos „Grybų karas“, kurią sukūrė poetas Justinas Marcinkevičius (pirmą kartą buvo išleista 1958 m.). Komiškas, ydas pašiepiantis ir lengvai įsimenamas kūrinys tapo lietuvių vaikų literatūros klasika, kuria mėgaujasi jau ne viena karta.
Nepastebimai prabėgo laikas gamtoje. Renginio pabaigoje dalyviai padėkojo Vilmai Rogienei ir Birutei Stancikienei už edukaciją ir palinkėjo kitais metais surengti grybavimo čempionatą suaugusiems, o kad smagiau būtų, pasikviesti komandų iš svetur.
- Nuotraukos F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Birželio 4 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko dokumentinio filmo „Primatologių trijulė“ („Trimates“, rež. Mark Starowicz, Caitlin » Daugiau
Mokslo metams artėjant prie pabaigos, atsiveria durys į ilgai lauktas atostogas – laiką, kai dienos tampa laisvesnės, o » Daugiau
Kartu su šventišku Šilutės miesto 515-uoju gimtadieniu, nuvilnijo po penkerių metų grįžusi tradicinė kraštiečių sueiga „Šviesos parnešti, gera » Daugiau
2026-ųjų gegužės 27-osios vakaras Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje tapo bendrystės, įkvėpimo ir prasmingo žodžio švente. Čia vyko » Daugiau
2026 m. gegužės 14–15 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka organizavo seminarą Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų kraštotyros » Daugiau
Gegužės 5 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko praktiniai mokymai „Lėšų pritraukimo strategija“, subūrę Šilutės rajono ir » Daugiau
Gegužės 18 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos erdvėse tvyrojo kūrybiška nuotaika, jaunatviškas šurmulys ir fotografijos pažinimo džiaugsmas. » Daugiau
Už lango žydint obelaitėms, o gamtai puošiantis pavasario spalvomis, 2026 m. gegužės 14 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje » Daugiau
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filiale 2026 m. gegužės 14 d. organizuota literatūrinė-meninė popietė „Biblioteka – šeimoms: » Daugiau
Gegužės 7 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyravo jauki ir bendrystės kupina atmosfera – čia vyko dokumentinio » Daugiau















Parašykite komentarą