Amatų diena Švėkšnoje, Ilonos ir Tomo Grikšų sodyboje
Autorius: Šilutės turizmo informacijos centro filialas Tradicinių amatų centras Švėkšnoje
Rubrikose: Įvairenybės
Amatų diena Švėkšnoje tarsi muziejus po atviru dangumi, kur skamba kaltai, ūžia žiedimo staklės, čeža karpinių popierius, kaukši žalvario papuošalai, kunkuliuoja šiupinys ir žuvienė, nuostabiais aromatais pasitinka rūkytos žuvies, sūrio bei duonos amatininkai. Tai jau 5-oji Amatų diena Švėkšnoje, šiais metais ji įsikūrė svetingų verslininkų sodyboje Kalnalio kaime.
Šiemet, norėdami paminėti Lietuvos 100-metį, apjuosėme 4 renginius į vieną ciklą – „100 metų tautiškumo, kančios ir vilties“. Kurio tikslas visoms kartoms parodyti tą tautos istoriją, kurią išsaugojome, ir stiprinti bendruomenės narių viltį bei tikėjimą Lietuvos ateitimi. Pirmasis renginių ciklo etapas prasidėjo pirmadienį, birželio 4-ąją dieną – tai drožybos pleneras, kuriame savo patirtimi dalijasi 3 drožėjai Vytautas Bliūdžius, Petras Balsys ir Rolandas Sūdžius. Jų įspūdingo grožio darbai papuoš mūsų seniūniją, vienas darbas įsitaisys ant Parakaunyčios kalno, kuris bus 100-mečio simbolis.
Nuo ankstyvo ryto Tomo ir Ilonos Grikšų sodyboje ėmė šurmuliuoti amatininkai, kurie nekantriai laukė moksleivių, norėdami pademonstruoti, papasakoti ir leisti prisiliesti prie senųjų amatų. Iš Šilutės atvykusi Darija Šedienė mokė, kaip pasigaminti žalvarinius papuošalus, kretingiškė Rasa Balsevičienė atskleidė vilnos vėlimo paslaptis, Emilis Kaušas rodė, koks įvairiapusiškas gali būti medžio dirbinys, šilutiškiai Julius ir Ismonda Katauskai siūlė įminti žiedimo meną bei supažindino su raugo keramika ir tapyba ant medžio, Ž. Naumiesčio etnokultūros centro darbuotojos leido moksleiviams nusipinti juostų bei pasigaminti rangių, ugdymo centro „Diemedis“ moksleiviai su mokytoja Virginija Rukšnaitiene siūlė išbandyti kruopštumo reikalaujantį karpymo meną, Švėkšnos muziejaus muziejininkė Monika Žąsytienė paaiškimno jidiš rašybos taisykles, jaunoji menininkė Gabrielė Barkutė iš Mažeikių surengė savo darbų parodą bei kartu su vaikais rašė linkėjimus sodybos šeimininkams, na o Šilutės turizmo informacijos centro darbuotojos kartu su Tradicinių amatų centru vaikus vaišino saldžia šalstriube bei čirviniais blynais keptais ant krosnies.
Vakarop į nuostabaus grožio sodybą ėmė rinktis vyresnieji, kuriuos su smagia muzika pasitiko Inkaklių kaimo kapela „Ašvelė“ ir aromatingais kvapais viliojantys amatininkai: Aidas Ragelis su savo gardžiuoju šiupiniu, Bronius Kalvaitis su nuostabaus skonio žuviene, Jurijus Belokopytovas su ką tik išrūkyta žuvimi, su sūriais ir duona atkeliavo Kristina Jančauskienė ir Stanislava Bočkuvienė, o tautinio paveldo produktais visus vaišino UAB „Česlovo vynas“ ir Švėkšnoje įsikūrusi „Katu Katu“ kepyklėlė. Visi svečiai skanaudami įvairiausių patiekalų klausėsi kantri muzikos grupės „Karčema“ atliekamų dainų.
Šeštadienį ir vėl visi buvo pakviesti į T. I. Grikšų sodybą, kur vyks šeimų krepšinio turnyras „Dėdės Tomo“ taurei laimėti. O birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną – į renginį „Vilties laiškai – odė Lietuvai“, čia bus atidengtas medžio drožybos plenero metu pagamintas paminklas, skirtas Lietuvos šimtmečiui.
- Arūnas Kurlianskas, Tomas Grikšas, Vytautas laurinaitis. Nuotraukos S. Sadonio
Šilutės kultūros centro koordinuojamas nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ birželio 22-26 dienomis kviečia gyventojus ir regiono svečius pasinerti » Daugiau
Birželio 5 d. Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko mokymai kultūros darbuotojams „Kaip išlikti emociškai stipriam » Daugiau
Kasmet Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų bibliotekininkus buriantis bibliotekininkų sąskrydis 2026 m. birželio 11–12 dienomis vyko jau 25-ąjį » Daugiau
Birželio 4 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko dokumentinio filmo „Primatologių trijulė“ („Trimates“, rež. Mark Starowicz, Caitlin » Daugiau
Mokslo metams artėjant prie pabaigos, atsiveria durys į ilgai lauktas atostogas – laiką, kai dienos tampa laisvesnės, o » Daugiau
Kartu su šventišku Šilutės miesto 515-uoju gimtadieniu, nuvilnijo po penkerių metų grįžusi tradicinė kraštiečių sueiga „Šviesos parnešti, gera » Daugiau
2026-ųjų gegužės 27-osios vakaras Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje tapo bendrystės, įkvėpimo ir prasmingo žodžio švente. Čia vyko » Daugiau
2026 m. gegužės 14–15 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka organizavo seminarą Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų kraštotyros » Daugiau
Gegužės 5 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko praktiniai mokymai „Lėšų pritraukimo strategija“, subūrę Šilutės rajono ir » Daugiau
Gegužės 18 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos erdvėse tvyrojo kūrybiška nuotaika, jaunatviškas šurmulys ir fotografijos pažinimo džiaugsmas. » Daugiau

















Parašykite komentarą