Šrifto dydis:
2011-05-04

Biblioteka – šuolis per epochas


Autorius: Dalia UŽPELKIENĖ
Rubrikose: Žmonės  Žymos:

Geriausia Pamario krašto metų bibliotekininkė Marina Lodusova. Nuotraukos F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

 

Pamario krašto metų geriausieji…

 

Lietuvos bibliotekininkų draugija kasmet šalyje skelbia nacionalinę bibliotekininkų savaitę. Šįmet ji vyksta balandžio 26 – gegužės 3 dienomis ir simboliškai jos pradžia sutampa su Pasaulinės intelektinės nuosavybės diena. Savaitės šūkis – „Skaityk bibliotekoje!“ ragina sugrįžti į bibliotekas tuos, kuriems knyga ar kitaip spausdintas žodis, elektroninės bibliotekos ir jų interaktyvūs resursai yra ne tik svarbus laisvalaikio pomėgis, bet žinių, mokymosi visą gyvenimą, ar informacijos šaltinis.

 

Tradiciškai kasmet nacionalinės bibliotekų savaitės metu šilutiškiai renka savo profesijos metų geriausią. Iki šiol geriausiųjų Pamario krašto metų bibliotekininkų vardais yra nominuoti: Dileta Daujotienė (1998, Juknaičiai), Laima Dumšienė (1999, Šilutės VB), Ramutė Mačiulaitienė (2000, Kintai), Nijolė Rimkienė (2001, Ž. Naumiestis), Aldona Norbutienė (2002, Šilutės VB), Olga Paškauskienė (2003, Šilutės VB), Nijolė Budreckienė (2004, Šilutės VB), Danutė Šernienė (2005, Šilutės VB), Onutė Miliauskienė (2006, Usėnai), Virginija Veiverienė (2007, Šilutės VB), Daiva Milkerienė (2008, Inkakliai), Vita Gerulienė (2009, Šilutės VB).

 

Šįmet už sėkmingos profesinės veiklos praėjusiųjų metų rezultatus Šilutės rajono bibliotekininkų draugijos taryba iš penkių pretendentų Pamario krašto metų bibliotekininke išrinko Katyčių filialo bibliotekininkę Mariną Lodusovą. Sveikiname! Bibliotekinį darbą Katyčių filiale Marina dirba nuo 1994-ųjų. Ji, būdama aktyvia Katyčių bendruomenės ir Šilutės rajono bibliotekininkų draugijos nare, nuolat siekiančia profesionalumo bei žinių, prieš porą metų neakivaizdiniu būdu baigė Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakultete informacijos ir komunikacijos bakalauro studijas. Katyčių miestelio gyventojai ją išrinko seniūnaite (2009). M. Lodusova savo aptarnaujamame filiale sutelkė per 260 bibliotekinių paslaugų vartotojų. Praėjusiais metais savo bendruomeniečius katytiškius pakvietė į įspūdingus Vainuto parapijos kunigo Kazio Žąsyčio, šilutiškės Reginos Tirkšlytės, tauragiškio Kęstučio Macijausko, traksėdiškės Ritos Užgalienės kūrybos darbų parodų pristatymus. Meninio žodžio mėgėjai turėjo progos dalyvauti literatūriniuose Klaipėdos krašto poeto, visuomenės ir politikos veikėjo, giesmių kūrėjo bei giesmynų sudarytojo Kristupo Lekšo kūrybos skaitymuose. Katyčių senjorai pakviesti susitikti pokalbyje-vakare „Augalas – maistas, vaistas ir nuodas“ su liaudies medicinos ekspertu, vaistininku – žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi. Nuosekliai ugdydama imlų interaktyvių paslaugų vartotoją, bibliotekininkė Marina savo bendruomeniečiams rengia kompiuterinio pradžiamokslio, informacijos paieškos internete mokymus. Bendradarbiaudama su Klaipėdos valstybinės mokesčių inspekcijos Šilutės skyriumi organizuoja E bankininkystės, pajamų deklaravimo, E valdžios mokymus, rengia praktinius kitų interaktyvių paslaugų užsiėmimus. Todėl ir geriausio Pamario krašto metų bibliotekininko vardas M. Lodusovai suteiktas už interaktyvias paslaugas, mažinančias socialinę atskirtį Katyčių bendruomenėje.

 

Kas mes esame, arba „bibliotekų šuolis per epochas“

 

Naujai inauguruotas Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas savo pirmajame interviu („Savivaldybių žinios“, 2011-04-14) kalbėdamas apie pasikeitusią viešųjų bibliotekų misiją nacionalinio „Bibliotekos pažangai“ projekto retrospektyvoje, kalbėjo: „tarp bibliotekos, kurią lankiau vaikystėje ir dabar, yra toks didelis skirtumas, kad galėtume pasakyti, jog jas skiria visa epocha… Kad biblioteką sunaikintum, nebūtinai reikia ką nors daryti specialiai. Eutanaziją galima pritaikyti sumažinant joms dėmesį…“

 

Taigi, koks virsmas įvyko F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, transformuojant tradicines vartotojiškas paslaugas į modernias nacionalinio projekto „Bibliotekos pažangai“ vykdymo metu? Viešojoje bibliotekoje ir visuose 23 jos miestelių bei kaimų filialuose įrengti modernūs ir nemokami viešosios interneto prieigos centrai, aprūpinti pačia moderniausia kompiuterine programine įranga. Projekto vykdytojai – nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir JAV milijardierių Bilo ir Melindos Geitsų fondas teigiamai įvertino Šilutės rajono vadovų dėmesį bibliotekų pasirengimui dalyvauti ir dalyvavimą projekte: įrengta patalpų apsauga, įgyta baldų įranga ir sudarytos sąlygos kompiuterinių pradmenų bei įgūdžių mokymuose dalyvauti viešosios bibliotekos specialistams. Iki šiol viešąją biblioteką ir jos miestelių bei kaimo filialus pasiekusios kompiuterinės – programinės bei specialiosios įrangos vertė siekia beveik 800 tūkst. Lt. Savivaldybės indėlį sudaro 14 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. F. Bajoraičio viešoji biblioteka už didžiausią interneto seansų skaičių tapo metų „Skaitlingiausia‘2010“ biblioteka. Pagal vartotojų ir registracijos statistikos sistemos duomenis buvo išrinktos stipriausios Šilutės ir Kauno miesto savivaldybės V. Kudirkos viešosios bibliotekos. Jose šiais metais užregistruota daugiausia prisijungimų prie interneto. Pamario bibliotekoje užregistruoti 51 243 prisijungimai prie interneto. Apdovanojimą (nominacija ir 500 Lt piniginis prizas) F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistams Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje įteikė projekto „Bibliotekos pažangai“ atstovai.

 

Šilutiškių bibliotekininkų pateikta paraiška bibliotekų programos projektui Lietuvoje „Bibliotekos pažangai“ pripažinta pilotinio projekto „Bibliotekų interneto svetainių pritaikymas neįgaliesiems ir mobiliesiems įrenginiams“ laimėtoja. Projekto lėšomis sukurta F. Bajoraičio viešosios bibliotekos žiniatinklio www.silutevb.lt nauja versija, įskaitant ir šiuolaikinį dizainą, žiniatinklio atvirumą universaliam bei specialiųjų poreikių (neįgaliam) vartotojui.

 

F. Bajoraičio viešoji biblioteka ir filialai dalyvavo projekto „Bibliotekos pažangai“ organizuojamo konkurso „Atvirukai iš gimtinės“, kurio tikslas – išrinkti gražiausią ir įdomiausią nuotrauką, atspindinčią Lietuvos krašto grožį, žymias ir lankytinas vietas, dalintis krašto vaizdais ir papildyti interneto enciklopediją vaizdine medžiaga. Bibliotekininkų dalyvavimas akcijoje „Atgimimo istorija“ – Lietuvos krašto enciklopedijai rašyti, prisiminti Atgimimo metu, tremties metu išgyventus įspūdžius, atrasti užmirštas senas nuotraukas papildė naujomis istoriografinėmis Pamario krašto laikmenomis Lietuvos elektroninės duomenų bazės lobyną. Kultūros ministerija Pamario bibliotekininkus apdovanojo diplomu už aktyvų įsitraukimą ir dalyvavimą akcijoje „Atgimimo istorija“ ir indėlį pildant internetinę krašto enciklopediją „Graži tu mano“ www.grazitumano.lt

 

Šilutiškiai bibliotekų paslaugų vartotojai buvo itin aktyvūs „Bibliotekos pažangai“ skelbtame rašinių konkurse „Tavo gyvenimą pakeitė internetas?“ Konkursas sutraukė gausiai rašiusius savo istorijas apie pirmąją pažintį su internetu ir tai, kaip jų ar jų pažįstamų gyvenimą pakeitė internetas. Rašinių konkurse aktyviausi buvo Grabupių kaimo gyventojai. Tarp jų ir įdomiausiu rašiniu Lietuvoje pripažinta Grabupių gyventojos Silvos Toliušytės istorija. Į Grabupių filialą atvykusi „Bibliotekos pažangai“ žurnalistė Rūta Lukoševičiūtė ėmė interviu iš Silvos apie jos gyvenimą, kasdienybę, kaip jos laisvalaikį, buitį pakeitė internetas ir kokią vietą jos gyvenime užima biblioteka. Pasibaigus konkursui „Bibliotekos pažangai“ koordinatoriai sukurs filmą, kuriame paviešins lankytojų istorijas, iliustruojančias svarbius jų gyvenimo pokyčius, atsiradusius bibliotekos dėka. Televizijos ekrane matysime ir saviškę – šilutiškę Silvą Toliušytę.

 

Projekto vykdytos akcijos „Esenjoras.lt“ metu buvo paskatinti vyresniojo amžiaus gyventojai aktyviai naudotis internetu visoms savo gyvenimo reikmėms. Specialiai senjorams sukurtas interneto tinklapis www.esenjoras.lt, kur mokytasi kaip naudotis internetu, rasti naudingos informacijos, bendrauti. Šilutiškiai dalyvavo „Tūkstantmečio senjoras“ – akcijos „Esenjoras“ žaidime-konkurse. Aštuoni senjorai šilutiškiai, kuriems sėkmingai sekėsi atsakyti į testo klausimus, buvo apdovanoti prizais. Prizai atiteko: Jadvygai Būtėnienei, Liudai Jonelienei, Genovaitei Markšienei, Kristinai Žutautienei iš Degučių, Alfonsui Mikniui ir Eleonorai Miknienei iš Kintų bei šilutiškiams Veronikai Galinauskienei ir Antanui Nausėdai.

 

Profesionalus bibliotekininkas turi būti ne tik motyvuotas, bet ir kompetentingas paslaugų vartotojams davėjas. Todėl projekto „Bibliotekos pažangai“ vykdytojai ypatingą dėmesį skyrė ir skiria bibliotekinių specialistų kvalifikacijai kėlimui. Šilutės krašto bibliotekininkai itin uoliai mokėsi pagal tarptautinio ECDL fondo patvirtintą ECDL 4 modulių programą, naudojant naujausią techninę bei programinę įrangą ir laikė elektroninius testus. 20 bibliotekininkų (arba 45% visų dirbančiųjų) sėkmingai išlaikė ECDL testus ir jiems buvo įteikti tarptautiniai pažymėjimai, 7 gilino anglų kalbos žinias, 4 mokėsi bibliotekos atstovavimo meno kartu su rajono laikraščio „Šilutės naujienos“ geranoriška korespondente Vilija Budrikiene. Bibliotekininkų studijos tęsiasi iki kitų metų vasario mėnesio, arba projekto baigties. Tačiau jau ir dabar aišku, kad pagal įgytų gebėjimų bei kompetencijų lygį šilutiškiai yra vieni iš šalies viešųjų bibliotekų lyderių

 

Durys atviros visiems…

 

Centralizuotoje F. Bajoraičio viešosios bibliotekos sistemoje kasmet įregistruojama per 11500 bibliotekinių paslaugų vartotojų arba 22,3 % nuo bendro gyventojų skaičiaus. Tradiciškai kasmet bibliotekų duris praveria per 235 tūkstančių lankytojų, iš kurių 74806 – interaktyvių paslaugų vartotojai. Šilutiškiams negresia knygas skaitančiųjų badas, nes vidutiniškai kasmet skaitymui namuose šilutiškiai iš bibliotekų stacionarų pasiima 405 730 knygų. Aistringiausi bibliotekų lankytojai – vaikai ir jaunimas – 52,5% visų besilankančiųjų, tarnautojai – 12,4%, senjorai – 7,3%, studentai – 6,9%. Rečiau bibliotekų duris praveria verslo žmonės, pedagogai, bedarbiai (apie 5%). Populiarindamos knygą ir skaitymą, pažinimą ir informaciją bibliotekos suburia viešųjų kultūros erdvių renginių mėgėjus. Bibliotekų sistemoje kasmet surengiama per 900 knygos, meno, paveldosaugos bei etnokultūros renginių, iš kurių apie 400 – profesionalaus meno, knygos bei fotodokumentikos parodų. Reklamuodami biblioteką, jos atsinaujinančias paslaugas ir besikeičiančias bei naujas vartotojų aptarnavimo galimybes bibliotekininkai ir jų partneriai – žiniasklaidos žmonės paskelbia per 400 straipsnių, informacinių žinučių, iš kurių beveik trečdalis publikuojama operatyviojoje elektroninėje spaudoje.

 

Siekdami realizuoti kūrybines idėjas, kurių nėra įsipareigojęs finansuoti bibliotekos Savininkas, bibliotekininkai veržliai dalyvauja įvairių šalies fondų programų konkursuose. Praėjusiais metais bibliotekininkų sumanymams realizuoti laimėtas 61 510 Lt finansavimas leido užmegzti tarptautinės partnerystės ryšius ir pristatyti Šilutės knygą bei knygininkus Brašovo Dž. Baritiu centrinėje bibliotekoje (Rumunija) , surengti tarptautinę vaikų knygos mugę jauniesiems knygmyliams Šilutėje kartu su Bauskės (Latvija), Viljandi (Estija) ir Kaliningrado A. Gaidaro sritine (Rusija) bibliotekomis. Šilutėje lankėsi ir Pamario bibliotekininkų patirties sėmėsi Kashuri (Gruzija) centrinės bibliotekos bei Lietuvos ambasados Gruzijoje delegacija. Šįmet 5 bibliotekininkai pakviesti dalyvauti Šilutės – Kashuri jungtiniame projekte „Atvira biblioteka“, kurį iš dalies finansuoja Rytų Europos kultūros centras ir Lietuvos ambasada Gruzijoje. Šilutiškiai Kashuri ir Gori (Gruzija) bibliotekų specialistams ir paslaugų vartotojams šių metų rugsėjy ves edukacinius-mokomuosius interaktyvių ir tradicinių paslaugų užsiėmimus.

 

Mes visuomet laukiame Jūsų…

 

Biblioteka – atviros durys visiems, todėl mes visuomet laukiame Jūsų… Tikrai verta susitikti! Jūsų laukia motyvuoti, žingeidūs ir aktyvūs bibliotekinio darbo lyderiai. Kai kurių jaunųjų bibliotekininkų profesinė autobiografija tik prasideda. Palinkėkime bibliotekinei jaunuomenei tvirto veržlumo, idėjų ir atradimų, o bibliotekoje dešimtmečiais dirbantiems – profesinės aistros ir įkvėpimo, darnaus žingsnio kartu su mūsų lankytoju! Biblioteka – visų mūsų žinių atovartos, jaukaus komunikavimo ir naujų patirčių namai!

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Laiškas Ramučių bibliotekininkei Pranciškai Žemgulienei Laiškas Ramučių bibliotekininkei Pranciškai Žemgulienei 

  Lietuvos bibliotekininkų draugija, minėdama 90-metį, rengė konkursą „Laiškas bibliotekininkui“. Man, kaip konkurso dalyvei, gruodžio 2–3 dienomis teko dalyvauti » Daugiau

Vydūno viešoji ir Lumpėnų bibliotekos kvietė į susitikimą „Aš čia pro šalį ėjau…“ su aktoriumi Giedriumi Savicku Vydūno viešoji ir Lumpėnų bibliotekos kvietė į susitikimą „Aš čia pro šalį ėjau…“ su aktoriumi Giedriumi Savicku 

  „Aš čia pro šalį ėjau… vėjuotą ir darganotą 2021 m. spalio 27 d. pavakarę“, – sveikindamasis sakė į » Daugiau

Paminėtas rašytojo, filosofo Vydūno perlaidojimo Bitėnų kapinaitėse 30-metis Paminėtas rašytojo, filosofo Vydūno perlaidojimo Bitėnų kapinaitėse 30-metis 

  Nenumaldomo amžino laiko dūžiai šiemet skaičiuoja 30-uosius metus, kai rašytojas, filosofas, švietėjas, kultūros veikėjas Vydūnas (tikr. Vilhelmas Storostas) » Daugiau

Įvertinti Šilutės krašto etninės kultūros puoselėtojai Įvertinti Šilutės krašto etninės kultūros puoselėtojai 

  Etninės kultūros globos taryba prie Lietuvos Respublikos Seimo praėjusį penktadienį iškilmingai minėjo savo veiklos 20-metį ir pagerbė iškiliausius » Daugiau

Kultūros ministro padėka apdovanota Vilma Griškevičienė Kultūros ministro padėka apdovanota Vilma Griškevičienė 

  Rugsėjo 16 d. Nidoje vyko Lietuvos savivaldybių kultūros padalinių vadovams skirta respublikinė konferencija „Kultūros vaidmuo regionų plėtros kontekste“, » Daugiau

Valstybės dieną „Sidabrinės nendrės“ premija įteikta Marijui Budraičiui Valstybės dieną „Sidabrinės nendrės“ premija įteikta Marijui Budraičiui (3)

  Šiemet Šilutėje Lietuvos karaliaus Mindaugo diena kitokia nei įprastai. Tądien, šventinio renginio metu, įteikta „Sidabrinės nendrės“, aukščiausia Šilutės » Daugiau

Mažosios Lietuvos regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininke išrinkta Vilma Griškevičienė Mažosios Lietuvos regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininke išrinkta Vilma Griškevičienė 

  Etninės kultūros globos tarybos prie Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Dalia Urbanavičienė informavo, kad Etninės kultūros globos tarybos birželio » Daugiau

Vydūno viešojoje bibliotekoje svečiavosi Kultūros ministras Simonas Kairys su komanda Vydūno viešojoje bibliotekoje svečiavosi Kultūros ministras Simonas Kairys su komanda 

  Savaitės pradžioje, birželio 21 d., Pagėgių savivaldybėje viešėjo LR kultūros ministras Simonas Kairys, viceministras Rimantas Mikaitis bei ministro patarėjas Sigitas » Daugiau

V. Mačernio 100-mečio minėjimas skambant lakštingalų trelėms V. Mačernio 100-mečio minėjimas skambant lakštingalų trelėms 

  Šiandien, birželio penktąją, lietuvių poetui Vytautui Mačerniui būtų sukakę 100 metų. Deja, poetas pragyveno tik 23 metus su » Daugiau

Kakės Makės autorė, rašytoja ir knygų iliustruotoja Lina Žutautė svečiavosi Pagėgių Vydūno viešojoje bibliotekoje Kakės Makės autorė, rašytoja ir knygų iliustruotoja Lina Žutautė svečiavosi Pagėgių Vydūno viešojoje bibliotekoje 

  2021 m. gegužės 7 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka organizavo susitikimą bei literatūrinę-kūrybinę edukaciją vaikams su rašytoja, » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2022 m. sausio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Adida papildai sportui