Šilutiškiai kalbino žurnalistę Dalia Kutraitę
Autorius: Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Dalia Pupšytė
Rubrikose: Įvairenybės
Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su daugeliui, ypač vyresnės kartos žmonėms, puikiai pažįstama žurnaliste, TV laidų vedėja, knygų autore, komunikacijos eksperte, Vilniaus universiteto dėstytoja Dalia Kutraite-Giedraitiene.
Dar prieš gerą pusmetį nuosekliai organizuotas ir derintas susitikimas sulaukė gausaus šilutiškių susidomėjimo. Susitikimo viešnia irgi neslėpė nuostabos auditorijos gausa, pasveikindama šilutiškius, įvardindama juos labai drąsiais – tikrais „vandens žmonėmis“, atlaikančiais ne tik potvynio stichijas, tačiau ir labai atspariais bet kokiam vandeniui, netgi darganotai rudens liūčiai.
D. Kutraitė gimė tremtinių šeimoje, grįžusi su tėvais į Lietuvą gyveno Kaune. Mokėsi Kauno S. Nėries vidurinėje mokykloje. Vėliau baigė Vilniaus universitetą ir įgijo žurnalistės specialybę. Dar studijuodama universitete pradėjo bendradarbiauti su valstybinio radijo Vaikų ir jaunimo laidų redakcija. Ji kūrė to meto vaikų pamėgtai laidai „Labanakt vaikučiai“ tetos Betos sekamų pasakų personažus. Vėliau žurnalistė kelis dešimtmečius dirbo Lietuvos televizijoje, kūrė autorines pokalbių laidas, yra sukūrusi keletą dokumentinių filmų. Visą laiką tobulinosi komunikacijos ir ryšių su visuomene srityje. D. Kutraitei suteiktas Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto partnerystės docentės vardas. Šiuo metu sukaupta patirtimi ji dalinasi dėstydama Vilniaus universitete žurnalistikos, ryšių su visuomene ir verslo vadybos bakalauro ir magistrantūros studijų programų studentams.
Anksčiau rodytų televizijos laidų pagrindu išleido dvi knygas: „Dalia Kutraitė kalbina. Televizijos žurnalistės pokalbiai su žinomais Lietuvos žmonėmis“ (1999) „Dalia Kutraitė kalbina. Žvaigždžių karai tęsiasi“ (2015) ir romaną „Nokstančių bananų kvapas“ (2017). Minėtas knygas susitikimo metu autorė pristatė plačiau, demonstravo kalbintų žymių Lietuvos asmenybių filmuotas interviu ištraukas.
Trisdešimt trys D. Kutraitės pokalbiai, patikrinti laiko, LRT transliuoti XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, kartu su skirtingų likimų, pažiūrų, profesijų ir kartų žmonėmis, sugulė į knygą. Tai lyg nuoširdi ir spalvinga to laikmečio visuomenės nuotaikų ir nuomonių dėlionė, padėsianti ateinančioms kartoms geriau pajusti ir suprasti šio istorinio Lietuvos laikotarpio dvasią. Kaip gyveno, apie ką mąstė, dėl ko sielojosi ir kuo tikėjo to meto prezidentai, kardinolai, populiarūs estrados dainininkai, aktoriai, kompozitoriai, gydytojai, filosofai ir daugelis kitų žymių žmonių? Anot žurnalistės, kiekvienas iš kalbintų pašnekovų paliko nepamirštamą pėdsaką širdyje, deja, kai kurie kalbinti žmonės jau iškeliavę amžinybėn ir tapo to laikmečio istorinėmis asmenybėmis, nes jų darbai, nuopelnai yra Lietuvos istorijos dalis.
Susitikimo metu, D. Kutraitė pasakojo, kaip gimė mintis parašyti šmaikščią istoriją. Norėdama išsklaidyti mitą apie save, kaip itin rimtą žurnalistę, nusprendė parašyti linksmą ir įkvepiančią, tikromis istorijomis grįstą knygą apie atkaklumo, apsukrumo ir humoro jausmo nestokojančią pagrindinę knygos heroję Elvyrą. Romanas „Nokstančių bananų kvapas“ suteikė naujos patirties ir pačiai rašytojai, ir jos gerbėjams. Anksčiau kūryboje išlaikiusi oficialų toną, kaip to reikalavo atitinkami žanrai, šį kartą autorė neberibojo savo humoro jausmo, laisvai pokštavo ir fantazavo apie sovietmečio pabaigos ir nepriklausomybės pradžios Lietuvos žmonių gyvenimo ypatumus.
Susitikimo metu literatė Irena Arlauskienė, išsamiau susipažinusi su D.Kutraitės žurnalistine veikla bei jos knygomis, plačiau aptarė žurnalistės kūrybą ir pasidalino savo įžvalgomis, kad ir Šilutės gatvėse tuo laikmečiu sklandė daugeliui puikiai menamas nokstančių bananų kvapas.
Susitikimas organizuotas vykdant tęstinį projektą „Prie knygos versmės: kurk, švęsk, pažink“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.
- Nuotraukos Dalios Pupšytės
Birželio 16 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko seminaras „Seksualinis smurtas: atpažinti, suprasti, reaguoti“ ir projekto „Nematomi » Daugiau
Šilutės kultūros centro koordinuojamas nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ birželio 22-26 dienomis kviečia gyventojus ir regiono svečius pasinerti » Daugiau
Birželio 5 d. Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko mokymai kultūros darbuotojams „Kaip išlikti emociškai stipriam » Daugiau
Kasmet Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų bibliotekininkus buriantis bibliotekininkų sąskrydis 2026 m. birželio 11–12 dienomis vyko jau 25-ąjį » Daugiau
Birželio 4 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje vyko dokumentinio filmo „Primatologių trijulė“ („Trimates“, rež. Mark Starowicz, Caitlin » Daugiau
Mokslo metams artėjant prie pabaigos, atsiveria durys į ilgai lauktas atostogas – laiką, kai dienos tampa laisvesnės, o » Daugiau
Kartu su šventišku Šilutės miesto 515-uoju gimtadieniu, nuvilnijo po penkerių metų grįžusi tradicinė kraštiečių sueiga „Šviesos parnešti, gera » Daugiau
2026-ųjų gegužės 27-osios vakaras Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje tapo bendrystės, įkvėpimo ir prasmingo žodžio švente. Čia vyko » Daugiau
2026 m. gegužės 14–15 dienomis Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka organizavo seminarą Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų kraštotyros » Daugiau
Gegužės 5 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko praktiniai mokymai „Lėšų pritraukimo strategija“, subūrę Šilutės rajono ir » Daugiau














Parašykite komentarą