Šrifto dydis:
2013-08-21

Obuolių vynas(1)



Rubrikose: Vyno gamyba  Žymos:

Nuotrauka Gintaro Radzevičiaus

 

Turite didelį obuolių derlių ir nežinote ką su juo daryti, tuomet ši publikacija kaip tik jums. Vis daugiau žmonių dalį savo laiko skiria naminiam vynui gaminti. Uoliai dirbdami jie patiria kūrybinį malonumą ir džiaugiasi galėdami pavaišinti artimuosius bei draugus pačių padarytu vynu.

 

Namuose galima pasigaminti vyno iš įvairiausių vaisių, uogų ir daržovių. Tačiau neišsigąskite – užsiimdami šia veikla jūs nepažeisite jokio įstatymo jei tik nesieksite gauti pelno iš šio amato. Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 10 straipsnis draudžia Lietuvos Respublikoje gaminti naminę degtinę, brogą, kitus namų gamybos stiprius alkoholinius gėrimus. Tačiau leidžia naminio vyno gamybą savo reikmėms, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija nedidesnė kaip 15 procentų (aluje – nedidesnė kaip 9,5 procento). Vynas – tai gėrimas, turintis alkoholio, gaunamo iš natūralaus vynuogių rūgimo. Iš vaisiu gaminami vynai vadinami vaisvyniais. Rūgimas – mielių veikiamo cukraus virtimas etilo spiritu ir anglies dioksidu.

 

Jau nuo senų laikų vynas buvo daromas daugelyje kaimo virtuvių, raugiamas m0liniuose ąsočiuose, uždengtuose audeklu. Tačiau taip gaminamas vynas dažnai sugesdavo, nes tiesiog trūkdavo švaros. Būdavo beriama daug cukraus siekiant išgauti daugiau alkoholio, persistengus vynas liaudavosi rūgęs, žūdavo mielės. Kartais toks vynas net tapdavo kenksmingas sveikatai. Tačiau šiais laikai esame labai pažengę į priekį ir, pasinaudodami senolių išbandytais receptais, bet nebekartodami jų klaidų, galime pasigaminti gero naminio vyno visiems gyvenimo atvejams.

 

Svarbiausias dalykas darant vyną – švara ir dar kartą švara. Pradedame nuo vaisių rinkimo. Juos rinkime tik sveikus, prinokusius, dėkime tik į gerai išplautą tarą. Obuolius sutarkuojame ir iš jų išspaudžiame sultis. Gautos sultys yra vadinamos misa. Ruošiant vyną jums prireiks rauginimo talpos, kamščio, atšakinio vamzdelio, vyno mielių ir cukraus kiekio sultyse matuoklio, kurio pagalba galėsite reguliuoti norimo stiprumo vyno gamybą. Visa tai jūs galite įsigyti specializuotose parduotuvėse.

 

25 litrų vynui pasigamintu jums prireiks 17 litrų obuolių sulčių, 5 litrų vandens arba kitų sulčių, 4 kg cukraus (galima naudoti medų, tačiau jis yra kur kas saldesnis už cukrų, todėl jo naudokite mažiau), saujelės razinų, 1 stiklinės juodosios arbatos, 1 kampdeno tabletės ir 1 pakelio Chereso arba universalių vyno mielių.

 

Pastarąsias kai kurie vyndariai pasigamina patys. Tam reikia prisirinkti sode augančių uogų (tinka ir serbentai), bet jos turi būti negavusios lietaus 4-5 paras, kitaip ant jų esantys mikroorganizmai bus nuplauti ir tokios uogos rūgti nepradės. Taigi, pririnktų uogų stiklinę sutrinkite, įpilkite stiklinę vandens, stiklinę cukraus, gerai išmaišykite ir supylę į butelį bei jį uždengę (tik neužkimškite aklinai) palikite 4-5 paroms, kol prasidės rūgimas. Prasidėjus rūgimui, nukoškite ir gautą skystį galite naudoti vietoje mielių.

 

Taigi, jau turime viską ko mums prireiks – pradedame raugimo procesą. Ištirpiname cukrų nedideliame kiekyje pakaitinto vandens, sumaišome obuolių sultis su gautu sirupu, supilame likusį vandenį, suberiame susmulkintas razinas, įpilame puodelį paruoštos juodosios arbatos ir viską supilame į rauginimo talpą. Mieles galėsime dėti kuomet misa atvės iki 23-27 laipsnių šilumos, kitaip jos žus. Jei mieles naudosite pirktas parduotuvėje, tuomet prieš pilant į rauginimo indą jas reikia ištirpinti stiklinėje 23-27 laipsnių šilumos vandens ir palaikyti 30 minučių. Viską supylę butelį užkemšame kamščiu su atšakiniu vamzdeliu (jei užkimšite aklinai, prasidėjus rūgimui atsiradusios dujos stiklainį suskaldys). Rūgimo indą pripildykite tik iki susiaurėjimo, nes prasidėjus aktyviam rūgimui susidaro putos.

 

Rūgimo indą laikome tamsioje 18-24 laipsnių šilumos patalpoje maždaug tris savaites, kol pradės lėtėti aktyvusis rūgimas. Laikymo trukmė priklauso nuo sulčių saldumo ir kambario temperatūros. Kai iš vamzdelio burbuliukai pradeda eiti lėčiau, vadinasi, rūgimo procesas pradeda lėtėti. Išpilame misą iš butelio drumzles atskirdami į atvirą indą ir palaikome apie 3 val. kartkartėmis pamaišydami. Tuomet vėl misą supilame į rūgimo indą. Jei per mažai cukraus, jo galima šiek tiek įdėti ir gerai išmaišius užkemšame butelį kamščiu su atšakiniu vamzdeliu ir pastatome tolimesniam rūgimui.

 

Pastarąjį procesą kai kurie vyndariai kartoja keletą kartų. Kuo daugiau dėsite cukraus, tuo stipresnį vyną gausite, tačiau nepamirškite, kad įdėjus per daug cukraus žus mielės ir rūgimas sustos. O jei cukraus pagailėsite – vynas įgaus acto skonį.

 

Vyno rūgimas truks apie du, tris mėnesius (priklausomai kiek kartų vėdinant misą pridėsite cukraus ir nuo kambario temperatūros). Kai per rūgimo vamzdelį per minutę išeis tik 1 burbuliukas, jūsų vynas jau išrūgo. Tuomet į vyną dedame kampdeno tabletę ar specializuotoje parduotuvėje įsigyto konservanto ir pastatome vyną vėsioje patalpoje skaidrėti. Nuskaidrėjus vyną galime pilstyti į butelius. Gerti jį bus galima dar po 6 mėnesių.

 

Išpilstant vyną į butelius reikia stengtis palikti kuo mažesnį oro tarpą tarp vyno ir kamščio. Didelis oro tarpas sudaro sąlygas vynui surūgti. Vyną būtina laikyti apie 8 laipsnių temperatūros patalpoje – vyno rūsyje, o jei tokio neturite, tuomet jį laikykite specialiose vyno spintose. Stipresnį vyną galima laikyti ir iki 14 laipsnių temperatūroje.

 

Patarimas skoniui

 

Prieš išpilstant vyną galite pasaldinti pagal skonį. Tam jums prireiks cukraus kiekio vyne matuoklio. Sausas vynas turi nuo -7 iki -2 proc. cukraus, pusiau sausas – nuo -2 iki +2 proc., o saldus jau pagal skonį – nuo+10 iki +35 proc. cukraus. Stiprūs vynai taip pat daromi saldesni, nuo +10 iki +25 proc. cukraus.

 

 

Skaitytojų komentarai

  1. romas

    dekui uzrecepta, pabandysim


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Obuolių vynas Obuolių vynas (1)

  Turite didelį obuolių derlių ir nežinote ką su juo daryti, tuomet ši publikacija kaip tik jums. Vis daugiau » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2024 m. kovo mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Vas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Adida papildai sportui